Na mezinárodní vesmírné stanici byly objeveny neznámé bakterie: Pocházejí z hlubin vesmíru?

 
Další 2 fotografie v galerii
Vesmír ovlivňuje bakterie podivným způsobem / Pixabay
Na povrchu ISS (International Space Station) byly skutečně nalezeny mikroorganismy poté, co kosmonauti sbírali vzorky po celém povrchu stanice.

Zajímaly je (zprvu z jiných důvodů) hlavně z oblastí, kde se nahromadilo zbytkové palivo a obecně všechny místa, kam se běžně nedívají. Jak se ukazuje, řada z těchto míst obsahuje nyní stopy bakterií, které tam nebyly, když ISS startovala. Logicky to prý znamená, že se tam dostaly z vesmíru a usadily se na povrchu.

Bakterie jsou aktuálně studovány a jak se ukazuje, jde o typ neškodný pro lidi. Již dříve se povedlo jistým bakteriím dosáhnout vesmíru a přilepit se na ISS (ionosférický zdvih), takže nejde o zcela šokující odhalení. Dřívější bakterie se sem dostaly omylem na tabletu a v rámci běžných materiálových studií, jak si vede to či ono v nulové gravitaci.

ISS se ovšem bakterií již dočkala v rámci experimentů „Test" a „Biorisk". Tehdy byly instalovány speciální kontejnery obsahující různé věci k testu a to dlouhodobému (několik let simulujících třeba cestu na Mars).

Vědci již mimochodem ví i to, že vesmír bakterie ovlivňuje podivným způsobem. Tak třeba tým z CU Boulder BioServe Space Technologies přišel s tím, že bakterie jsou schopny se ve vesmíru změnit standardně tak, že na ně pak nepůsobí běžná antibiotika fungující na Zemi.

Když se pokoušeli třeba dostat pod kontrolu běžnou E. Coli, tak antibiotikum (gentamicin sulfát), jež je zabije na Zemi, je ve vesmíru jen pobídlo k mutaci a to nebezpečné. Předně, jeho objem se zvýšil 13x a o 73 % se snížila velikost. A problém je, že tlustější je ve vesmíru i její buněčná stěna, díky které tyto bakterie odolaly útoku z naší strany.

Pakliže se už jednou vydáváme do kosmu, tak musíme mít zvládnuté vše na jedničku nejen v makrokosmu, ale i mikrokosmu, jinak může na dlouhých cestách dojít k nepředvídatelným epidemiím.

Mohlo by vás zajímat

Reklama