Jak se vyhnout nepříjemné nespavosti? Hluboký a kvalitní spánek může mít každý z nás

 
Další 2 fotografie v galerii
Vitaminy řady B si raději neberte před spaním / Pixabay
Mnoho z jídel a nápojů, jež do sebe přes den „hodíme", má pak později v noci vliv na to, jak budeme spát.

Od ranního kávového „nakopávače" až po vitamíny i večerní brambůrky, to vše může být za tím, že se díváte do stropu, zatímco hodiny odtikávají čas dávno po půlnoci. Podobné problémy má až třetina lidí.

Vše řečené má samozřejmě vliv na kvalitu spánku a projevuje se spoustou dalších faktorů – depresemi, obezitou, infarktem, diabetem a snížením vašeho potenciálního věku dožití. Takže, na co si dát pozor?

1. Příliš mnoho rafinovaných cukrů a cukrů obecně

Když nemáte problém usnout, ale za pár hodin se vzbudíte bez zdánlivého důvodu, s největší pravděpodobností je za tím krevní cukr. Jde o to, že když jdete do postele s vysokým obsahem cukru v krvi, tak ten aktivuje inzulinovou odezvu, která odebírá cukr z vaší krve a ten rychle klesá. To vypustí stresový hormon kortizol a adrenalin, jenž vzbudí tělo. To vás buď vzbudí, nebo stresuje ve spánku, takže se nevyspíte tak dobře.

Jestli se chcete vyspat, zapomeňte přes den na kvanta cukru. Žádné sodovky s cukrem, pivo před spaním (to má největší glykemický index ze všech jídel). Dejte přednost celozrnným věcem a večer nejezte chleba, nudle ani rýži, protože ty tělo hned „spálí". Dejte přednost věcem typu mandle nebo slunečnicová semínka a cokoliv s proteiny a tuky, co se dlouho tráví (ryby) a po čem snáze usnete.

2. Konzumace kofeinu před spaním

Kofein je mocný přírodní stimulant, jenž vám může porušit spací režim a rozhodit tělesné hodiny. Je to jeden z nejběžnějších viníků moderních nespavců. Každý člověk tráví kofein jinak, takže někdo (závisí na množství produkovaného enzymu v játrech, věku nebo lécích) si klidně může dát v poledne velké espreso a nic mu není, ale vás čeká po podobné akci probdělá noc.

Standardně trvá v průměru zpracovat kofein cca 4-6 hodin, kdo je citlivější, tak déle a může během této doby vykázat nespavost, nervozitu a srdeční palpitace (bušení). Nejcitlivější lidé by kávu měli pít jen ráno nebo vůbec a počítejte s tím, že když chce někdo ve 22 hodin do „hajan", poslední espreso by si měl dát cca v 16 hodin.

3. Pití piva a alkoholu příliš pozdě v noci

Spousta lidí má ve zvyku popíjet alkohol až do doby před spaním. A někdo si dává „kotel" takříkajíc „na spaní". I když je tato část informace skutečně pravdivá, tedy to, že vám alkohol dříve pomůže usnout, nijak to věc neřeší dlouhodobě. Jde o to, že ovlivnil spánkové cykly, tím se vám postaral o neklidnější spaní a ve finále ráno se díky němu cítíte málo odpočatí. Ve většině alkoholu je navíc také spousta cukru (v pivu též).

Zpracovat jednu dávku alkoholu trvá běžnému lidskému tělu cca jednu hodinu, takže když věci špatně naplánujete (nebo snad jste v takovém stavu, že dokonce usnete někde v nálevně) a překrývají se s vaším spánkem, nemusíte se moc vyspat. Když je už pozdě a jdete do postele opilí, tak si dejte ještě gram nebo dva vitamínu C a sklenici vody (pomůže játrům s detoxifikací).

4. Berete si vitamíny řady B po 16 hodině

I když běžný multivitaminový přípravek by neměl být problém, když se dodrží dávkování, za konstelace, že musíte brát nebo chcete brát vitamíny řady B sólo, pak tak nečiňte večer. Jednak obsahují větší terapeutickou dávku a za další, vitamíny řady B hrají klíčovou roli v energetickém systému našeho těla a mohou proto působit velmi povzbudivě. A takto paradoxně působit v těle zbytečné potíže právě navečer. Někdo mívá po vitamínu B6 i velmi živé a divné sny.

Naopak magnesium uklidňuje nervový systém a dá se brát kdykoliv. Je skvělé na svalové křeče. Když chcete spát v absolutním klidu, tak si jakákoliv „Béčka" berte nejpozději v 16 hodin.

Mohlo by vás zajímat

Reklama