Bakterie jsou stále odolnější: Vědci ovšem našli řešení snížené účinnosti antibiotik a zachrání tak tisíce nemocných

 
Další 4 fotografie v galerii
Nejstarší organismy na naší planetě dokáží používat stále nové zbraně / Nature Nanotechnology
Dlouhodobé nadužívání antibiotik, které provázelo lékařství zejména na konci 20. století, s sebou přineslo stoupající odolnost bakterií vůči antibiotikům a hrozící ztrátu schopnosti léčit bakteriální infekce.

Unikátní obranný mechanismus bakterií vůči nanočásticím stříbra, které se již používají v antibakteriální léčbě, odhalili vědci z Univerzity Palackého. Současně našli způsob, jak odolnosti bakterií vůči nanostříbru zabránit, což může být zásadní při řešení globální antibiotické krize.

Tento převratný objev byl zveřejněn v časopisu Nature Nanotechnology. "Je dobře známo, že nanočástice stříbra ztrácejí svůj antimikrobiální efekt, pokud se začnou shlukovat ve větší částice - agregáty. Zjistili jsme, že právě na tuto Achillovu patu nanočástic dokáží bičíkaté bakterie úspěšně zaútočit. Při opakovaném podání nanostříbra začnou produkovat ze svých bičíků protein flagelin, který nejprve sníží odpudivé síly mezi částicemi a poté jako lepidlo způsobí shlukování nanočástic a následně ztrátu antibakteriálních vlastností," popsal ojedinělý mechanismus rezistence první autor práce Aleš Panáček.

Na rozdíl od antibiotik si ovšem s tímto typem rezistence dokáží vědci poradit. "Rezistenci lze poměrně snadno překonat přidáním látek, které potlačují tvorbu a uvolňování flagelinu.

Ty jsou obsaženy například v extraktu z granátového jablka. Pokud se takový extrakt aplikuje společně s nanočásticemi stříbra, bakterie netvoří flagelin, čímž ztratí odolnost vůči účinkům nanočástic stříbra," vysvětluje Libor Kvítek, který je průkopníkem výzkumu nanostříbra v Olomouci.

Objevený mechanismus vědci považují v době globální antibiotické krize za dobrou zprávu. "Ročně umírají stovky tisíc lidí kvůli snížené účinnosti antibiotik na bakterie, které se geneticky pozmění tak, že jim léky neublíží. Překvapivý mechanismus rezistence, který bakterie vyvinou při opakované aplikaci nanostříbra, jen potvrzuje, že nejstarší a nejrozšířenější organismy na naší planetě dokáží ve věčném boji s vědci používat stále nové zbraně.

Je ovšem důležité, že tento mechanismus nemá genetický podklad a my tak na tyto zbraně umíme odpovědět," uvedl přednosta Ústavu mikrobiologie lékařské fakulty a jeden z předních specialistů v oblasti výzkumu a léčby bakteriálních infekcí Milan Kolář.

Mohlo by vás zajímat

Reklama