Blíží se další přepólování Země? Magnetické póly jsou již v pohybu, co to znamená pro lidstvo?

 
Dalších 6 fotografií v galerii
Čeká nás na Zemi záplava devastujících částic ze Slunce? / Pixabay
Jak se dnes dozví i každý malý školák, Země má v sobě rozpuštěné kovové jádro, které generuje magnetické pole. Co již možná ví méně lidí, je to, že nás díky svému magnetickému poli chrání před slunečním větrem.

Tato „vnější ochranná zemská bublina" se táhne tisíce kilometrů do vesmíru a ovlivňuje v praxi prakticky vše: od satelitních komunikací až po výpadky elektřiny.

Jak se ale ukazuje, máme tu problém. Jde o to, že se toto pole během posledních dvou set let zmenšilo o patnáct procent. To budí celkem pochopitelnou pozornost i ve vědecké obci a mohlo by prý být prvním náznakem toho, že se zemské magnetické póly chystají někdy v budoucnosti vyměnit.

Daniel Baker (ředitel v „Laboratory for Atmospheric and Space Physics at the University of Colorado") ve svém posledním hlášení tvrdí právě toto. A mluví i o existujících náznacích směřujících k přepólování. Pakliže by došlo právě k němu, některé oblasti planety by se dle něj staly neobyvatelné, jelikož by zde prostě nešla elektřina.

V historii (neustále se pohybující se podzemní „póly země") již zcela změnily polohu co 200 tisíc až 300 tisíc let. Kdyby k tomu došlo, čeká nás na Zemi záplava devastujících částic ze Slunce, z galaktických vesmírných paprsků, nemluvě o zvýšeném grilování všeho živého skrze ultrafialové paprsky B kvůli mizející ozónové vrstvě. Toto je nemálo hrozeb, jež nás mohou potichu zabít (a s námi i vše živé na Zemi).

Vědce mate a děsí hlavně fakt, že poslední přepólování (S střelka ukazuje na J) je již dlouho v očekávání (poslední bylo již před 780 tisíci let). Většina živočichů používajících vestavěný radar (jako třeba velryby) by se ale dost možná adaptovala během tisíců let změn. Není to totiž samozřejmě proces chvilkový.

Mohlo by vás zajímat

Reklama