Nemáte také nomofobii? Zkuste někam schovat váš smartphone na tři hodiny a uvidíte, jak se budete cítit

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Závislost na smartphonu a internetu může poškozovat náš mozek / Pixabay
Celosvětový trend nadměrného používání mobilních telefonů se nedá popřít, a to zejména u mladé generace. Kolik hodin strávených s vaším mobilním miláčkem lze již považovat za závislost?

Nomofobie (z angličtiny NO MObile PHOne phoBIA) je strach, že budete bez mobilního telefonu. Prostě máte pocit, že musíte být stále online a v dosahu signálu mobilního telefonu. Dle odborníků může tato fobie postihovat více než polovinu všech uživatelů mobilních telefonů.

Navíc dle několika studií roste podezření, že závislost na smartphonu a internetu může poškozovat náš mozek. Časté používání mobilu však může ovlivňovat vaše zdraví ve více ohledech - například modré světlo, které vyzařuje z mobilů, může narušit produkci melatoninu a ohrozit tak klidný průběh vašeho spánku.

Přitom podle nejnovějšího průzkumu společnosti Huawei až 78 % Čechů alespoň někdy před spaním brouzdá po sociálních sítích, píše e-maily nebo textové zprávy. Ještě v posteli po probuzení tak alespoň někdy činní 73 % Čechů.

V rámci všech zkoumaných zemí jde o 74 % (před spaním), respektive 70 % lidí (po probuzení). I proto má přes noc smartphone v posteli, například pod polštářem, 12 % Čechů a průměrně 11 % dotazovaných Evropanů. Vedle lůžka na dosah ruky má přes noc smartphone dalších 70 % Čechů či 65 % Evropanů.  

Většina z nás je prostě bez smartphonu takřka ztracena. Závislost na smartphonech dokládá to, že je běžně kontrolujeme několikrát za hodinu. Není pochyb o tom, že první a poslední věcí, kterou ráno a večer řada z nás kontroluje, je právě smartphone. 

Češi nejčastěji využívají svůj smartphone k psaní zpráv (90 % z nich), hlasovým hovorům (89 %), fotografování (85 %), nebo k přístupu na sociální sítě (78 %). Psaní zpráv je nejčastější také u Evropanů (86 %), u kterých následuje fotografování (85 %), přístup na sociální sítě (81 %), psaní emailů (77 %) a hlasové hovory (73 %).

Průzkum dále popisuje, že 70 % Čechů (58 % Evropanů) má u sebe smartphone více než 13 a více hodin denně, a co víc, 57 % Čechů (65 % Evropanů) užívá aktivně smartphone 3 a více hodin denně.

Mohlo by vás zajímat

Reklama