Najdeme mimozemskou civilizaci podle stop po technickém haraburdí na oběžných drahách exoplanet?

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Země má již na orbitě více než 2200 kousků technického příslušenství / Pixabay
Astronomové dnes běžně využívají tzv. tranzitní metody (kdy se sledují změny jasností, jež nastanou, když planeta přechází před svou mateřskou hvězdou a tím blokuje část světla přicházející od ní - podle toho se pozná, jak je velká, jak je daleko atd.) k nalézání nových exoplanet.

Jistý expert ale přišel s jiným inovativním nápadem: můžeme prý stejnou metodu přece využít i ke sledování jiných civilizací podle toho, jak jejich kosmické smetí (jako třeba satelity, solární panely a cokoliv dalšího na geostacionární orbitě) přechází přes jejich zdroje světla.

Pakliže by nějaká potenciální civilizace skutečně byla někde a vyvíjela se stejně rychle technicky jako my, měla by mít na orbitě již dobrých 2200 kousků příslušenství (dnešní stav Země) a nepochybně objem haraburdí na naší oběžné dráze bude stoupat doslova raketovým tempem. 

Astrofyzik Hector Socas-Navarro z Kanárských ostrovů (Canary Islands Institute of Astrophysics) je ale velký optimista a tvrdí, že stejně tak lze tuto metodu využít i k dohledání jiné civilizace a hned i zjistit, jak moc technologicky vyspělá je. 

Jde o to, že časem sesbírané smetí z prvních raket a družic (dnes se mu říká Clarkův pás) a družice a panely samotné definitivně zablokují nebo odkloní nějaký ten světelný paprsek.

A teď nechme zase chvíli fungovat realitu – aby to celé mohlo fungovat a někoho bychom viděli na desítky světelných let, museli by mít na orbitě satelitů desítky miliard až bilion. U nás je jich zatím jen pár tisíc, ale jasnost zemského Clarkova pásu to zvýšilo exponenciálně. No, ale kdyby zde bylo teoreticky věcí na orbitě tolik, pak by to bylo pozorovatelné i na dálku, velkou. Tak třeba, kdyby měly exoplanety z TRAPPIST-1 tolik nepořádku na orbitě jako naše Země bude mít v roce 2200, tak bychom si toho všimli i s dnešními dalekohledy.

Ani tato metoda ale není bez mušek na kráse; to samé by totiž způsobil i jiný nepořádek a nejen z družic: měsíce, asteroidy nebo prach. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama