Jak probíhal první non-stop 18hodinový let z Austrálie do Velké Británie?

 
Další 2 fotografie v galerii
Cestujícím při nejdelším letu chybělo snad jen Wi-Fi zdarma / Qantas
Lidská historie zažila opět něco neuvěřitelného – první přímý let z Perthu (Perth je hlavní město Západní Austrálie) až do o poznání známější destinace, Londýna, obstaral ze soboty na neděli Boeing 787-9 Dreamliner.

Let společnosti Qantas trval oficiálně 17 hodin a 20 minut, ale Dreamliner přistál v párminutovém předstihu v 5:02 ráno poté, co proletěl celých 14 500 km (cca 9 tisíc mil). To je o celých 24 % dále, nežli kolik činila dosud nejdelší cesta (do Jakarty – tam to je totiž „pouhých" 11 708 kilometrů neboli 7 275 mil). Letělo 200 lidí jakožto pasažérů a 16 členů posádky.

Letadlem použitým na tuto unikátní cestu byl tedy legendární (a upravený) Boeing 787-9 Dreamliner, zvaný „Emily". Ten je dvakrát efektivnější se spotřebou paliva, než Boeing 747.

Boeing 787-9 Dreamliner toho navíc nabízí více: v kabině je menší hluk, větší okna, lepší kvalita vzduchu a používá i řadu technologií redukujících vjem z turbulencí. První cesta byla samozřejmě i patřičně VIP: každý dostal balíček, nechyběly švédské stoly, a tak podobně.

Podle přímých účastníků letu, jež si tento zážitek mohli vychutnat jako první (a neopomněli vše pěkně „nasdílet" s fotkami na sociálních sítích), zde bylo toto: „Speciálně navržené jídlo pro tyto extra dlouhé lety je chutné, nasytí vás rychle a přesto není těžké na žaludek (bylo tu: hlavní jídlo, jídlo uprostřed letu, ranní pečivo, stejně jako neustále volně přístupné skříňky s jídlem)."

Bohužel cesta nezahrnovala Wi-Fi zdarma, takže účastníci nemohli posílat každý detail již během cesty. A nemálo stížností se sneslo i na stranu chybějícího místa na nohy. Pořádně jim též zamotal hlavy i cyklón Marcus, na který po cestě narazili. Přistání ale už bylo přímo ukázkové.

Mohlo by vás zajímat

Reklama