Kontroverzní plán amerických vědců, jak solením zpomalit globální oteplování

 
Další 4 fotografie v galerii
Budeme mít ovšem s krystalky soli pouze jeden pokus / Pixabay
Rozprašovat běžnou stolní sůl na obloze (asi tak 17 - 18 kilometrů nad zemským povrchem) by mohlo zpomalit globální oteplování, alespoň to tvrdí někteří američtí vědci.

Plán staví na tom, že zastaví oteplování planety díky tomu, že se rozpráší do atmosféry krystalky soli. Ty budou odrážet více slunečních paprsků zpět do kosmu, a tím zastaví po celé planetě rostoucí teplotu.

Tento lehce bizarní koncept je založen na myšlence a stejném efektu, jaký probíhá i při běžném výbuchu sopky – erupce vyvrhne do atmosféry spoustu materiálu a počasí je pak chladnější. I tento plán ovšem není bez kontroverze. Jde o to, že planeta Země je jedna velká spojitá nádoba a my budeme mít jenom jeden pokus – přeženeme-li to, pak vše živé umrzne jako na Marsu.

Zatím je to prý ta nejlepší záložní varianta pro „plán B" u změn klimatu, pokud naše tradiční žonglování se skleníkovými plyny selže. Již dříve někteří lidé z vědecké komunity navrhovali, že by mohly být použity gigantické heliové balony o rozměrech stadionu, co by rozprášily kapičky sulfátů a aerosolů ve stratosféře.

Podobná šílenost již opravdu nemá nikterak daleko od toho, aby se paprsky Slunce odrážely za pomoci gigantických zrcadel umístěných ve vesmíru.

Nejnovější nápad ovšem vědce osvítil tehdy, když zkoumali trpasličí planetku Ceres (mimochodem největší objekt pásu asteroidů). Ta měla bílé skvrny, jež by podle všeho měly být výsledkem působení solanky (anorganický roztok soli). A vědce napadlo, že přece totéž by mohli provést i u nás se starým známým chloridem sodným (a to v jakémkoliv měřítku) – tedy solí!

Kdyby se nám podařilo dostat sůl do atmosféry, naše planeta by byla ještě bělejší (už vidíme ty reklamy: „Jedině naše sůl vybělila celou planetu!"), což by oslabilo proces oteplování. Věří tomu, že je to substance zdaleka nejlevnější a nejbezpečnější pro danou práci. Sůl navíc nezpůsobí kyselý déšť, ale je tělu přirozená.

Mohlo by vás zajímat

Reklama