Objevena podivná vesmírná anomálie: 65 milionů světelných let vzdálená galaxie je bez temné hmoty

 
Další 4 fotografie v galerii
Zvláštní galaxie byla poprvé spatřena z Nového Mexika / Pixabay
Kdybychom se měli bavit o tématu temné hmoty a jejího působení ve vesmíru, tak je zde nespočet teorií.

Jedna z věcí se ovšem bere za platnou napříč celou vědeckou obcí (stejně jako dnes nikdo nepochybuje o globálním oteplování): totiž to, že tvoří jednu ze základních komponent galaxií i celého vesmíru a tvoří mnohem více hmoty, nežli hmota běžná. A právě to je fakt, který následující objev staví opravdu na úroveň regulérní záhady.

Astronomové spatřili dalekou galaxii (vzdálenou 65 milionů světelných let) označenou jako NGC1052-DF2, jež je prakticky prosta jakékoliv temné hmoty. A i když to zní krajně nepochopitelně, experti říkají, že její absence zde potvrzuje její přítomnost jinde.

A stejně šokování jsou i vědci: „Nalézt galaxii bez temné energie je nečekané, jelikož tato mysteriózní, neviditelná substance je nejvíce dominantní aspekt každé galaxie. Po celé dekády jsme si mysleli, že galaxie zahajují své životy jako masivní útvary temné hmoty. A poté se stane vše ostatní (zformuje to plyn, hvězdy, galaxie atd)." Jak se ale ukazuje, vesmírná podivnost se jménem NGC1052-DF2, se jako ultra-difúzní galaxie chová zcela jinak.

Galaxie byla poprvé spatřena z Nového Mexika a to na Dragonfly Telephoto Array, jenž byl postaven právě za tímto účelem. Jeho první skalp v podobě nalezené první ultra-difúzní galaxie byl proveden již roku 2015. Na NGC1052-DF2 byly namířeny mnohé další přístroje a i jejich data byla zpracována v mnohých laboratořích, ale vždy byl závěr stejný - tato galaxie je opravdová podivnost i na poměry velmi neobvyklých ultra-difúzních galaxií.

Galaxie přitom ani neinteraguje s jinou galaxií. Je v ní jen cca 10 skupinek hvězd, ale ty se pohybují mnohem pomaleji, nežli je zvykem. Je tam logicky i méně hmoty, než by tam mělo být. Je možné, že tam temná hmota je, ale je jí skutečně velmi velmi málo (běžně tvoří 27 % kosmu). Není zde ani žádná teorie, která by to vysvětlovala. Jedno je jisté – o NGC1052-DF2 jsme neslyšeli rozhodně naposledy.

Mohlo by vás zajímat

Reklama