NASA vybuduje u Měsíce vesmírnou stanici, ze které budou lítat posádky na Mars

 
Další 4 fotografie v galerii
Nová lunární základna bude otevřená všem státům / Pixabay
NASA v těchto dnech prozradila, jak to vlastně bude s její dlouho očekávanou lunární základnou. Projekt nese označení „Lunar Orbital Platform-Gateway" a základna by měla být vybudována na orbitě Měsíce do roku 2025.

Základna má mít více zaměření, bude se zde v první řadě ale samozřejmě studovat povrch Měsíce. Navíc, jakmile na to nastane ten pravý čas, stane se i jakýmsi přístavem pro astronauty cestující mezi Zemí a Marsem. Kontrakty by se měly uzavřít asi tak do roka a konstrukce by se měla začít budovat do roku 2022.

William Gerstenmaier to vše odhalil na Space Symposiu v Coloradu. Pohon by se měl řešit cca v roce 2019 a poté obytné moduly, no a to vše se pak odešle směrem k Měsíci. To proběhne za pomoci nákladní a přepravní rakety Orion, která má najednou místo až pro čtyři lidi. 

Astronauti zde mají být vždy cca 30 dnů. Připomínáme též, že loď „Orion" je aktuálně stavěná firmou Lockheed Martin a vydá se na první misi (bez lidí) již příští rok. 

Stejně jako je tomu u ISS, tak i LOPG bude otevřená všem státům a kosmonautům. Pro lidi je to možná malý krok, ale mohl by to býti solidní skok – když tedy vše dobře půjde, získáme jakousi základnu pro zatím jen navrhovaný modul typu Deep Space Transport a zázemí ve vesmíru pro posílání lidí na mise po celém našem solárním systému. Předpokládáme ale, že první v diáři NASA bude Mars.

Deep Space Transport je zatím projektem pouze na papíře, ale jeho cílem není nic menšího, nežli posílat lidi po celé sluneční soustavě (kdoví ovšem, jestli to půjde bez následků na zdraví astronautů).

Ze všeho nejdříve se bude konstruovat orbitální část, stálé obydlí by ale jednou mělo být i na Měsíci a Marsu. Připojit se k programu mohou i další státy BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika).

Mohlo by vás zajímat

Reklama