Obrovský železný meteorit vážící 12 miliard tun spadl kdysi do ledovce v Grónsku

 
Další 1 fotografie v galerii
Při dopadu došlo okamžitě ke zničení veškerého života v okruhu 100 kilometrů / Univerzita v Kansasu
Co se dělo na Zemi před tisíci lety, přesně nevíme, občas ale najdeme zajímavé důkazy, že to tu mohlo být pěkně divoké. Například nyní v Grónsku vědci objevili gigantický kráter po meteoritu, jenž zabírá plochu pětkrát větší než Paříž. Nalezen byl pod ledem v hloubce 800 metrů.

Jde o jeden z největších impaktních kráterů na Zemi, který byl vytvořen jednoho krásného dne zřícením kilometr velkého železného objektu z vesmíru. Došlo k tomu ale minimálně před asi tak 12 tisíci lety. To se na Zemi odehrávala poslední doba ledová.

Vědci předpokládají, že tehdejší výbuch vyvrhl prach, led a zeminu stovky kilometrů daleko a některé kusy kamenů mohly doletět až do dnešní Kanady. Vesmírný vetřelec totiž vážil neuvěřitelných 12 miliard tun a vlastní exploze pak měla tolik energie jako 47 000 000 hirošimských bomb (jedna jediná přitom odpovídá 15 000 tun TNT) odpálených zároveň.

Tím došlo okamžitě ke zničení veškerého života v okruhu 100 kilometrů. Inuité zde ještě v této době naštěstí pravděpodobně nebyli, takže škody byly asi pouze na flóře a fauně.

Kráter, velký 30 kilometrů, byl ukrytý po celou dobu pod ledovcem Hiawatha v nenápadné oblasti na severozápadě Grónska. Kráter byl identifikován dlouhým a pracným procesem, jenž započal v roce 1997 a trval až do roku 2014, k tomu řekla své ještě řada moderních technologií v roce 2016.

Jeden ze spoluautorů studie o nálezu, Dr. John Paden, sdělil: „Posbírali jsme řadu dat z radarů během posledních desetiletí. Glaciologové poté tyto nálezy sestavili dohromady, aby mohli nakreslit mapy, jak Grónsko vypadalo pod ledem. A když se na mapy dívali dánští vědci, povšimli si, že je jedno místo kruhově pravidelné a celé snížené."

Mohlo by vás zajímat

Reklama