Milovníkům starých songů se otvírá obrovský digitální archiv, který obsahuje až 100 tisíc skladeb

Hudební vydavatelství Supraphon je historicky nejvýznamnější českou gramofonovou firmou / Pixabay
Máte rádi staré písníčky a scénky? Chcete si poslechnout nahrávky například Voskovce a Wericha či divadla Semafor? Je to jednoduché, stačí se zaregistrovat v Národní technické knihovně.

Právě Národní technická knihovna (NTK) nyní získala exkluzivní přístup ke zvukovému digitálnímu archivu vydavatelství Supraphon. A ten nabídne k dispozici všem, kteří jsou u NTK zaregistrovaní.

Hudební vydavatelství Supraphon totiž umožnilo v prostorách Národní technické knihovny přístup ke svému rozsáhlému zvukovému fondu všem registrovaným zákazníkům této knihovny prostřednictvím wi-fi sítě. Skladby si také mohou přehrát i na místních počítačích. 

Hudební vydavatelství Supraphon je historicky nejvýznamnější českou gramofonovou firmou. Značka Supraphon, což byl původně název ve své době moderního elektrického gramofonu, byla zaregistrována v roce 1932. Znárodněním v roce 1946 došlo ke sloučení tehdejších významných značek Ultraphon a Esta pod jednu střechu. 

Archiv Supraphonu je nejbohatším hudebním archivem v České republice. Obsahuje kromě množství snímků všech hudebních žánrů i cenné nahrávky mluveného slova. 

Celkový počet archivních nahrávek přesahuje hranici 100 tisíc skladeb, z čehož je přibližně 55 tisíc skladeb populární hudby, 30 tisíc nahrávek vážné hudby, 8 tisíc skladeb folklórních nebo dechovky, 3 tisíce nahrávek jazzu a 5 tisíc nahrávek mluveného slova.

Mohlo by vás zajímat

Reklama