Do 4 hodin doletí kamkoliv na světě: Nástupce špionážního letadla Blackbird zvládne pětinásobek rychlosti zvuku

 
Další 2 fotografie v galerii
Takto by měl Son of Blackbird vypadat / Boeing
Firma Boeing odhalila následníka legendárního špionážního letadla Blackbird SR-71, který zvládne pětinásobek rychlosti zvuku.

Letadlo bude mít stejné „zaměstnání", bude tedy úderným a výzvědným letadlem, jež bude pryč, než stihnete zareagovat. Mach 1, rychlost zvuku je cca 1 235 kilometrů za hodinu, takže Mach 5 značí, že si to bude svištět neuvěřitelnými 6 174 kilometry za hodinu a do 4 hodin bude kdekoliv na světě.

Jeho předchůdce Blackbird SR-71 dosáhl v roce 1976 světového rekordu pro tento typ letadla (3 529 kilometrů za hodinu), což je rekord, jenž dodnes stále platí. Co se týče dalších podobných hi-tech modelů, tak tento model přímo konkuruje modelu od Lockheed Martinu, jenž by měl být v akci do konce roku 2020.

Jak potvrdili jeho tvůrci, celá věc samozřejmě není nic jednoduchého, jelikož i tento model musí sám vzlétnout, zrychlit a zpomalit, jak je třeba. Naštěstí má hypersonický motor speciální konstrukce (kombinovaný propulzní systém, co spojuje raketový a supersonický tryskový).

Design ještě ale nebyl zcela schválen k produkci skutečného 33 m dlouhého prototypu, bude před tím ještě dlouhá cesta: nejprve se musí osvědčit jako F-16 s jedním motorem, až pak dojde na dva. Dosažení Mach 5 totiž vyžaduje větší motor a s tím je zase paradoxně náročnější se vůbec dostat skrze Mach 1.

Jeho kolega Blackbird SR-71 nebyl během let 1964-1999 nikdy sestřelen (12 ztraceno při kolizích a rychlých manévrech) a pochybujeme, že se "Son of Blackbird" to bude jinak... Standardní postup prostě bude ignorovat raketu a letět jednoduše rychleji. A ani s dostupem na tom novinka jistě nebude hůře jako starší bratr (26 km nad zemí).

Jelikož tradiční masky nad 13 km nedodají dostatek kyslíku, budou muset piloti používat natlakovaná skafandry. Tedy pokud do takové mašinky bude vůbec "pomalý" pilot vpuštěn – nedávný podobný letecký test armády USA (souboj člověka proti AI) dopadl pro lidi velmi, velmi špatně... Válka bude opět rychlejší a přibude pro USA možnost být na jiném kontinentě do hodiny a chirurgicky zničit klíčové cíle.

Uniká nám nicméně, proč dnes ještě stále trénují piloty v době dokonalých autopilotů? Proč se připravovat o letadlo za miliardu, když má člověk reakce cca 1 000 000x pomalejší (100-150 tisícin sekundy, než si i jen něčeho všimne!) proti CPU z náhodného mobilu (většina GHz CPU dnes totiž již žije v nano-světě)?

Mohlo by vás zajímat

Reklama