Pneumatiky se začnou vyrábět z kořenů obyčejných pampelišek: Jejich cena pak výrazně klesne

 
Další 3 fotografie v galerii
Kvalita gumy z kořene pampelišek je rovnocenná s gumou z kaučukovníku / Pixabay
Přestože si to moc neuvědomujeme, tak guma představuje jedinečný, univerzální a nenahraditelný materiál, který často pracuje v pozadí, kde ho nikdo nevidí. Bez gumy by například autu chyběly nejen pneumatiky, bez hadicového vedení by nefungoval třeba ani motor.

Přitom guma provází lidstvo již stovky let: dokonce už Mayové byli ohromeni mléčnou tekutinou vytékající z jistého stromu, kterou zahřívali, a tak vyráběli latex. Z této pevné a pružné hmoty poté vyráběli míče, nádoby a hadice na každodenní použití.

Mayové strom nazvali „kaa-u-ču“, což znamenalo „plačící strom“. Pravý potenciál materiálu se však projevil až na prahu industriální doby v 19. století, kdy se latex podařilo přeměnit na moderní materiál. Zahřátý lepil a ve studeném stavu byl zase velmi křehký.

Nový proces vulkanizace dodal gumě její pružnost. V průmyslu se používala na utěsnění parních strojů, izolaci telegrafních drátů a na pneumatiky kol. Z této suroviny se poté vyvinul jeden z klíčových materiálů průmyslové revoluce. Dnes se přibližně 40 % gumy získává z kaučukovníku Hevea brasiliensis. Ten původně pochází z amazonského pralesa, ale v dnešní době je už rozšířený po celém světě a v přírodě dorůstá až 30 metrů.

Majitelé vozů a řidiči obecně teď mají naději, že v budoucnosti pneumatiky výrazně zlevní. V Continentalu totiž zkoumají nové možnosti získávání kaučuku, a to ve spolupráci s Fraunhoferovým institutem molekulární biologie a aplikované ekologie IME, Institutem Juliusa Kühna a pěstitelů plodin ESKUSA.

„Cílem tohoto společného projektu je vývoj průmyslového postupu využívání pampelišek jako zdroje surové gumy. Z polnohospodářského hlediska jde o nenáročnou plodinu, která se dá pěstovat i na severní polokouli. To znamená, že produkce kaučuku by byla možná například v sousedství továrny na výrobu pneumatik. Značně kratší přepravní trasy by výrazně zjednodušily logistiku,“ vysvětluje Dr. Carla Reckerová, která vede projekt společnosti Continental, zabývající se vývojem tohoto slibně vypadajícího materiálu.

Kvalita gumy z kořene pampelišek je rovnocenná s gumou získávanou z kaučukovníku. Ve společnosti Continental se použití přírodní gumy z kořene pampelišky už osvědčilo v prototypech pneumatik a uložení motorů. Produkty by měly být připraveny na velkovýrobu v průběhu 5 až 10 let.

Mohlo by vás zajímat

Reklama