- Martin Pokorný
- Gadgets
- 03. října 2019
- 11:25
Český chemik objevil unikátní metodu detekce povýstřelových zplodin na otiscích prstů
Díky nově vyvinuté metodě analýzy chemického složení povýstřelových zplodin na otiscích prstů, které kriminalisté zajistí na místě činu, lze v laboratoři a poté v daktyloskopické databázi přesně a poměrně rychle zjistit, kdo zmáčkl spoušť střelné zbraně, s níž byl trestný čin spáchán.
Povýstřelové zplodiny mají podobu kulovitých částic a svým chemickým složením odpovídají střelné zbrani, projektilu a nábojnici. „Bohužel žádná z doposud používaných metod nebyla schopná určit vzájemný vztah mezi biometrickými informacemi a corpus delicti, tedy předmětem doličným, což je v našem případě přítomnost povýstřelových zplodin,“ podotkl Tomáš Pluháček z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který objevil unikátní metodu detekce a klasifikace povýstřelových zplodin na otiscích prstů.
Výsledkem výzkumu, na kterém spolupracovali také Martin Švidrnoch, Vítězslav Maier, Vladimír Havlíček a Karel Lemr, je LA-ICP-MS zobrazovací metoda umožňující detekci a klasifikaci povýstřelových zplodin na otiscích prstu či jejich fragmentu a současně korelaci těchto výsledků s průběhem papilárních linií.
A nyní chemik Tomáš Pluháček získal prestižní Cenu Shimadzu pro mladé vědecké pracovníky do 35 let, a to právě za práci s názvem Forenzní identifikace střelce – LA-ICP-MS zobrazování povýstřelových zplodin.
Sdílení
2
Twitter
Komentáře
Email