Již více než 50 let tento český vynález dobývá kuchyně všude na světě: Proč v něm nic nepřipálíte?

Nejdůležitější je pro uživatele informace, jak dlouho se má pokrm péct / Remoska.cz
Elektrická pečicí mísa patří mezi české vynálezy, které opět zažívají svoji renesanci. Svoji ochrannou známku dostala již 21. července 1964, takže v našich domácnostech se využívá pěkných 54 let. Kde se ale vůbec vzala a kdo ji vlastně vymyslel?

Jejím autorem je elektrotechnik Oldřich Homuta, který měl to štěstí, že se v 50. letech podíval do Švédska. Tam měl možnost na vlastní oči vidět elektrický hrnec, který dokázal vařit. Pečení ovšem nebylo v jeho silách.

Proto se Homuta rozhodl, že by bylo pro hospodyňky užitečné vytvořit hrnec, který dokáže péct. Hned po návratu do vlasti se ještě se dvěma svými kolegy pustil do práce. Hrnec, který viděl ve Švédsku, postupně inovoval. Na svět tak v letech 1953 až 1955 přišly prototypy prvních remosek, i když tehdy se tak ještě nejmenovaly. 

Zkratka podle firmy 

Nejprve měl nový vynález název HUT, což byla zkratka jmen tří vynálezců, kteří se na něm podepsali. Šlo o Oldřicha Homutu, Jindřicha Uhera a Antonína Tyburce. Nakonec ale od tohoto nepříliš praktického názvu upustili a zvolili raději příjemnější a snadněji zapamatovatelný REMOS. I v tomto případě jde o zkratku, a sice podnik elektrovýroby Remos (Radio, Elektroslužby, Motory, Opravy, Spotřebičů). 

Útlum na krátkou dobu 

První výroba probíhala ve Zdicích, později se přestěhovala do Kostelce nad Černými lesy. Do roku 1991 a doslova trhala rekordy – přišlo zde na svět celkem 2,7 milionu kusů tohoto kuchyňského spotřebiče.

Ovšem v 90. letech 20. století do kuchyní nastoupily nové kuchyňské vymoženosti jako například fritovací hrnce, a tak remoska zůstala tak trochu v jejich závěsu. Její produkce poklesla. Naštěstí jenom na krátkou dobu. Už v roce 1994 se totiž ve Frenštátě pod Radhoštěm znovu rozjíždí její výroba. 

Populární hlavně v Británii

Ovšem není to tak jednoduché, jak se zdá. Zlom přichází roku 1999, kdy firma nakupuje licenci na použití teflonu od společnosti DuPont. Právě tato nová technologie zařídila renesanci remosky. Český vynález tak slaví velké úspěchy hlavně ve Velké Británii.

Stalo se tak zásluhou Mileny Grenfell-Bainesové, která patří do skupiny dětí, které zachránil sir Nicholas Winton. Podlehla kouzlu tohoto všestranného pečicího hrnce a dokonce napsala i několik kuchařek určených přímo pro vaření v něm. 

Ovládání je hračka 

Velkou výhodou je snadnost ovládání. Nenajdete tady žádnou regulaci teplot, dokonce ani programy, prostě ji zapnete a vypnete. Nejdůležitější je pro vás proto informace, jak dlouho se má pokrm péct. Její použití tedy zvládne i naprostý technický antitalent. Co vlastně remosku tvoří?

Především je to snímatelné víko, které obsahuje topnou spirálu, která dodává teplo do celého hrnce. Dál mísa s uchy, do které se vkládá jídlo, a nakonec potom stojánek vyrobený z tepelně odolného plastu. Přebytečná pára odchází ventilky ve víku. Díky držadlu s opěrkou se víko dá položit i na pracovní stůl – pochopitelně topnou spirálou vzhůru. 

Výhody? Především nižší spotřeba 

Proti běžné troubě má hned několik výhod. První z nich je především nižší spotřeba, a to zhruba pětkrát. Dá se s ní vařit kdekoli – ideální je třeba do chaty nebo do karavanu. Potřebujete samozřejmě zdroj energie. Jde o multifunkční kousek, kde můžete zapékat, péct, vařit nebo dusit. Připravíte zde v podstatě jakýkoli pokrm včetně sladkých moučníků. A díky teflonovému povrchu nic nepřipálíte. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama