- Petr Hájek
- Mobily
- 22. prosince 2017
- 15:08
Je funkce Face ID od Applu rasistická? iPhone X nedetekuje správně některé uživatele
A jak se ukazuje, rodina žijící v Šanghaji určitě nebude jedinými obětmi této chytré identifikace, jen to ještě dost možná jiní nezjistili. V zemi, kde je více jak miliarda lidí, to budí celkem pochopitelné otázky stran bezpečnosti a soukromí (např. placení cizím mobilem).
Jak Face ID funguje? Využívá TrueDepth dopřednou kameru na Apple iPhonu X a má více komponent. Nejprve vám Dot Projector na obličej namapuje více jak třicet tisíc teček, aby zmapoval jeho strukturu. Mapa dotů je pak načtena infrakamerou a struktura obličeje předána do A11 Bionic čipu, kde jej promění na matematický model. Poté A11 srovná váš obličejový sken s jiným obličejovým modelem uloženým uvnitř zařízení (od prvního jeho nastavení). A jelikož to celé využívá infrakameru, značí to, že to vše funguje i v noci a za špatného světla.
Poté, co otec syna celou věc nahlásil na zákaznickou linku u Apple, dozvěděl se, že je to prý nesmírně ojedinělá událost, která vznikla kvůli tomu, že jsou si syn i matka tolik podobní. Apple se na to samozřejmě asi podívá co nejdříve s dalším updatem. Celá věc se stala v Číně sotva pár dní poté, co zjistila dost podobnou věc jedna kolegyně od druhé v práci. Je to celé o to podivnější, když uvážíme, že obě měly jiný účes.
Face ID byl již při své tvorbě a návrhu zamýšlen jako neurální síť, která má schopnost srovnávat lidské obličeje a takto sloužit k jednoznačné identifikaci.
Apple na jeho adresu kdysi uvedl, že ho trénoval na reprezentativním vzorku všech etnik (a na falešných předložených fotkách a maskách), nicméně zdá, že "soudruzi z Applu" někde udělali chybu a algoritmy bude třeba aktualizovat.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email