Pár tipů, jak si snadno a rychle zabezpečit domácí bezdrátovou síť

 
Další 2 fotografie v galerii
V protokolu Wi-Fi Protected Acces 2 (WPA2) bylo několik bezpečnostních nedostatků / Pixabay
Jak se nedávno v plné nahotě ukázalo, tak šifrování bezdrátového připojení k internetu už není zárukou dokonalého bezpečí vašich dat. Jak tedy postupovat, abyste zabránili krádeži důležitých souborů?

Takzvaný chráněný přístup, který měl zajistit bezpečné surfování na internetu i v případě využívání Wi-Fi, má problémy hned na několika místech a může být prolomen. Útok byl nazván KRACK (Key Reinstallation Attacks) a umožňuje hackerovi číst všechnu komunikaci, která probíhá mezi koncovým zařízením a routerem.

Podle dostupných informací bylo v protokolu Wi-Fi Protected Acces 2 (WPA2) hned několik bezpečnostních nedostatků. A právě zmíněný protokol WPA2 používá téměř každý router, proto každé připojení na internet pomocí Wi-Fi signálu může znamenat, že útočník získá kompletní přehled vašeho pohybu na stránkách (zadávání hesel, čísla účtů, osobních informací), ale také může získat všechny soubory, které budete posílat jako přílohu a nebo s nimi pracovat na cloudovém uložišti.

Stejně tak, může vidět aktivitu v aplikacích, které využívají připojení na internet (internet banking, Facebook, …) – ohroženy jsou tedy i mobily, tablety a další mobilní zařízení.

Naštěstí jak Apple, tak Microsoft již vytvořily „záplaty“ na jednotlivé díry v zabezpečení a přidaly je do nových aktualizací na své systémy.

Jak tedy po útocích zabezpečit domácí Wi-Fi síť?

1. Pravidelně aktualizujte Wi-Fi router a firmware hardwaru, prakticky kdykoli je to možné. Alternativně přepněte na ethernetové/kabelové propojení alespoň do doby, než budou chyby odstraněny.
2. Nakonfigurujte identifikátor sady služeb (SSID) tak, abyste minimalizovali možnost připojení ostatních uživatelů k vaší síti Wi-Fi.
3. Povolte firewallu, aby do zařízení přidal další vrstvu zabezpečení.
4. Používejte privátní síť (VPN), zejména při vzdáleném přístupu.

Samozřejmostí zůstává takové chování na internetu, které považujeme za obecně bezpečné, tedy neotvírat podezřelé přílohy emailů nebo neznámé odkazy. Dále pak zavírat vyskakovací okna, která chtějí abyste na něco klikli a následně je dobré se čas od času podívat, zda stránka, kterou spouštíte, nabíhá jako zabezpečená a že má certifikát podepsaný certifikační autoritou (tedy začíná-li url stránky písmeny https a že písmena nejsou přeškrtnutá).

Mohlo by vás zajímat

Reklama