Dejte si pozor na syndrom RSI: Stačí změnit několik maličkostí při práci na počítači

 
Další 4 fotografie v galerii
Častým problémem je příliš vysoko umístěná klávesnice / Pixabay
Většina lidí podceňuje svoji aktivitu u počítače. Přitom dlouhé hodiny strávené před monitorem mohou mít dlouhodobé následky. Jak se jim vyhnout?

Tzv. syndrom RSI nebo poškození z opakovaného namáhání je nejčastější zdravotní komplikací při práci na počítači. Vzniká při stálém svalovém napětí vyvolaném drobnými pohyby. Řadí se sem například syndrom karpálních tunelů. Nejčastější příčinou je dlouhodobá práce s klávesnicí.

Řešením může být správná skladba vhodného příslušenství vašeho počítače. Touchpad nebo klávesnice na notebooku nebývají příliš přizpůsobeny dlouhodobé práci, ergonomie myši je tak daleko vhodnějším řešením. Nehledě na to, že je i efektivnějším nástrojem.

Častým problémem bývá, pokud je klávesnice umístěna příliš vysoko, kdy může dojít i k poškození zádových svalů, ramen nebo předloktí. Ideální volbou je tak nízkoprofilová klávesnice s tichou membránou, jež poskytuje pohodlné a tiché psaní.

Pro psaní na počítači se perfektně hodí gelová opěrka zápěstí ke klávesnici. Ruce jsou relaxované a v pohodlné poloze, která jim nijak neškodí. Sklon zápěstí při psaní je velmi důležitý. 

Důležitá je také ergonomie u počítačové myši. Ruka je rovněž v nepřirozené poloze, která působí negativně na její správné fungování. Gelová podložka pod myš vyřeší mnohé. Zabraňuje nadměrnému namáhání zápěstí, které je dost často původcem zdravotních problému, kterými jsou například právě zánět karpálních tunelů.

Na první pohled to sice nevypadá, ale s myší najezdíte během pracovního dne až několik set metrů. Její držení se však u každého liší. Nejpřirozenější je tzv. "Palm grip", kdy je ruka plně položena na myši. Zápěstí je relaxované, a tak je možné pracovat s myší velmi dlouho.

Mohlo by vás zajímat

Reklama