Tým australských vědců je již blízko postavení prvního pravého kvantového počítače

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Povedlo se precizně umístit individuální atomy fosforu v křemíkovém čipu / Pixabay
Australští vědci jsou připraveni na to, učinit průlom v kvantové technice poté, co se jim podařilo přinutit dva qubity, aby se spolu „bavili".

Studie byla vedena výzkumníky z univerzity v Novém Jižním Walesu a zahrnovala vytvoření qubitů tím způsobem, že precizně umístili individuální atomy fosforu v křemíkovém čipu.

Kvantové bity či také qubity jsou mimochodem jednotkou, v nichž se měří kvantová informace (stejně jako se měří naše v bitech a jejich násobcích). Dobrou zprávou je, že jakmile je jednou umístili, vědci byli schopni mezi qubity komunikovat.

Pro kvantové počítače je to samozřejmě velký krok, protože to otevře bránu dalším objevům a technologiím hodných nejodvážnějších sci-fi filmů. Postavení pravého kvantového počítače je jednou z největších výzev, jaké na lidstvo v tomto století čekají, takže ho někdo dokonce označuje za „vesmírný závod 21. století".

Realita je nyní taková, že je to právě tým Australanů, jenž je jako jediný na světě schopen „vidět" přesnou pozici určitého qubitu: „Naše výhoda aktuálně v konkurenčním souboji mozků je, že můžeme umístit kamkoliv chceme kvalitní qubit na čip, podívat se, co jsme udělali a poté ještě změřit, jak se chová. Též můžeme doplnit další qubit poblíž a poté již sledujeme, jak interagují. A poté můžeme vytvořit repliku jinde."

Korelace qubitů (čti „komunikace") je velká věc. Vědcům se to povedlo na 16 nm úrovni od sebe v křemíkovém čipu. To je další krok k tzv. "entanglementu" nebo-li kvantovému provázání, což je ve kvantové mechanice stav, v němž jsou stavy jednotlivých podsystémů většího systému navzájem korelovány. Kvantové PC je tedy opět o krok blíže.

Mohlo by vás zajímat

Reklama