Osmnáct šokujících věcí, o nichž ani netušíte, že o vás Facebook ví a posílá tyto informace dál

 
Další 3 fotografie v galerii
454 stránek dokumentu pro americký Kongres obsahuje řadu šokujících odhalení / Pixabay
Zástupci největší sociální sítě, Facebooku, v těchto dnech odhalili americkému Kongresu prakticky všechny (dost neuvěřitelné) způsoby, jak nás všechny špehuje. To zahrnuje třeba i to, jak hýbeme myší nebo v jakém stavu je baterie našeho tabletu.

To vše (a ještě pochopitelně mnohem, mnohem více) bylo odhaleno ve 454stránkovém dokumentu, jenž vznikl v souvislosti s vystoupením Marka Zuckerberga letos v dubnu před americkým Kongresem.

Sice ho tehdy čekal nepříjemný pohovor s kongresmany ohledně aféry Cambridge Analytica, ale moc toho nakonec nesdělil. Toto je podle všeho snaha, uvést vše na pravou míru (je jistě možné, že za tím není dobrá vůle Facebooku, ale přímý rozkaz nebo nějaké americké nařízení).

Tento dokument obsahuje řadu odhalení, jakým způsobem o nás Facebook něco vyzvídá a jak sbírá všelijaká data. Některá jsou přitom poměrně „bezproblémová" a známá, jako třeba fakt, jak dlouho někdo z nás tráví čas na Facebooku. Jiná jsou ale známá méně, ba můžou být pro některé doslova šokem. 

V první řadě, Facebook sleduje, s jakým zařízením přistupujete k síti (mobil, Smart TV, PC, notebook, atd.). Taktéž si o vás však uloží, jaký používáte operační systém, verzi webového prohlížeče, u smartphonů si uchová i mobilního operátora. U sítě běžně zase ISP. Někdy k tomu monitoruje i další zařízení sdílející s vámi stejnou síť.

Podle vlastního vyjádření Facebooku to prý není nic hrozného, jen touha po maximálně shodném uživatelském zážitku napříč všemi platformami – odrazí se to totiž hlavně na tom, že novinky jsou stále aktuální. Také je to ale použito pro lepší zacílení reklamy.

A aby Facebook lépe poznal lidi od botů, sleduje i vaše pohyby myší. Pozorování aplikací a přípon zase údajně naznačí Facebooku, jaké platformy, programy nebo přístroje preferujete. V závislosti na tom se pak ukáže opět daná reklama.

V březnu 2018 smazal Elon Musk z Facebooku oficiální stránky SpaceX a Tesly

Facebook sleduje i to, jak často ho máte zobrazen v popředí a kdy jej vypínáte, nebo dáváte do pozadí. Též si o vás zapamatuje, co zde děláte a zda něco při tom využíváte – například kameru.

To ale není zdaleka všechno: tato největší sociální síť monitoruje nejenom vaše připojená zařízení, ale i zařízení, jež jsou v dosahu, stav jejich baterií, volný úložný prostor, nainstalované plug-iny, rychlost připojení, nákupy na stránkách třetích stran, na Androidu i kontaktní informace, resp. logy hovorů a SMS pro synchronizaci, zná informace o kameře a též i lokaci fotek z metadat, GPS lokaci, ID zařízení a sleduje sdílení vašich textů, postů, a tak se dá bohužel pokračovat ještě dlouho.
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama