- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 23. října 2017
- 10:25
Špatné životní prostředí zabije až 9 milionů lidí každý rok!
Nemoci způsobené nekvalitním životním prostředím zapříčinily jen v roce 2015 na 9 milionů (odhadovaných) předčasných úmrtí. Což odpovídá celkem 16 % ze všech úmrtí vůbec. To je trojnásobek úmrtí proti stálému strašáku v podobě AIDS, to vše navíc zkombinované ještě s malárií a tuberkulózou. A patnáctkrát více, nežli veškeré formy násilí včetně válek. A i to je však pořád více, než kouření, hlad a přírodní pohromy a v některých zemích je to každá čtvrtá smrt.
Jak se dá předpokládat, znečištění zabíjí převážně chudé, jež jsou první na ráně u podobných efektů. Celých 92 % úmrtí zde spadá na země s nízkými a středními příjmy. Za jednotlivé státy je situace vždy nejhorší v chudých oblastech. Nejvíce tím trpí děti, protože jsou znečištění jednak vystaveny během těhotenství matky a poté i samy děti v raném dětství, kdy jsou na podobné vlivy nejcitlivější.
Vše je samozřejmě úzce spjato s aktuálně probíhajícími změnami podnebí a biodiversitou. Lidé topí v rámci šetření nekvalitními fosilními palivy a třeba pálení biomasy zodpovídá za 85 % znečištění vzduchu v podobných oblastech. Hlavními viníky zůstávají uhelné elektrárny, chemické závody, doly a auta.
Země je jedna velká spojená nádoba, takže jakékoliv neekologické hrátky se okamžitě projeví v globálním měřítku jinde na světě (viz kupříkladu problémy některých jaderných elektráren). Závěr studie jako obvykle doporučuje hledání alternativ, a to zároveň ekologických i obnovitelných.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email