Načervenalý návštěvník z hlubin vesmíru: podlouhlý asteroid z jiné sluneční soustavy na cestě k Zemi!

 
Další 2 fotografie v galerii
Asteroid Oumuamua („První posel") je dlouhý 400 metrů / ESO
NASA v těchto dnech odhalila opravdu nanejvýše nečekaného návštěvníka z vesmíru – pochází až z jiného solárního systému a jeho tvar je prostě nenapodobitelný: kometa C/2017 U1 dorazivší z Lyry má tvar unikátního nepravidelného doutníku!

Asteroid byl označen jako Oumuamua („První posel") svými havajskými nálezci a jeho rozměry dosahují 400 metrů. Jak se ale nečekaně ukazuje, má i nanejvýš neobvyklý tvar protáhlého tělesa, které je v jednom směru téměř 10x tak dlouhé, jako ve druhém. Jde o poměr, který dalece překonává všechny doposud sledované asteroidy nebo planety v naší sluneční soustavě.

Tento nečekaný návštěvník je samozřejmě perfektní příležitost k tomu prostudovat aspoň trochu, jak jsou formovány cizí světy a solární systémy. Jelikož je v naší galaxii (a obecně vesmíru) stále větší prázdnota (a časem bude patrně dokonalá = vesmír se pomaličku zvětšuje), nikoho asi nijak nešokuje zjištění, že asteroid se toulal po naší galaxii stovky a miliony let bez toho, aniž by se někde "usadil".

Pro moderní kosmologii, astronomii a všechny přilehlé vědy je to skutečně mimořádná a unikátní událost. Dodnes o podobných tělesech kosmologové jen tak odvážně snili a ono jim jednoho dne přeletí doslova přes jejich dvůr. Je to celkem logicky i důkaz teorie, že podobná tělesa existují.

K prohlédnutí a prostudování tohoto nového návštěvníka byly použity obrázky z řady zdrojů (např. FORS instrument na ESO teleskopu) a spekter (čtyři filtry). Nakonec bylo odhaleno, že Oumuamua rotuje jednou za 7,3 hodiny a variuje v jasu až 10x, což naznačuje doutníkový tvar a že není podobná ničemu z naší soustavy, kde u těchto, již objevených, těles nejsou takové extrémy ve tvaru.

Asteroid k nám byl nejblíže 9. září a letěl si to rychlostí 44 km za sekundu. Jeho barva je načervenalá a vypadá to, že se již opět pomalu vydává zpět na své daleké putování někam jinam. Ještě pár let má ale být k dohledání i v rámci naší sluneční soustavy, byť ne amatérskými nástroji.

Mohlo by vás zajímat

Reklama