Umělá inteligence útočí aneb obavy v USA jsou na vzestupu!

 
Další 1 fotografie v galerii
AI připraví řadu lidí o práci, nejenom v Americe / Pixabay
Hillary Clintonová v těchto dnech uvedla následující prohlášení:„USA jsou aktuálně zcela nepřipravené na ekonomické a sociální důsledky AI." Též naznačila, že se naše civilizace řítí směrem do nové AI éry, která brzy ovlivní (a už začíná) řadu věcí v našich životech: jak žijeme, jak myslíme a jak se jeden ke druhému chováme.

Mnoho odborníků a chytrých lidí (Bill Gates, Elon Musk, Stephen Hawking) v těchto dnes doslova „bijí na poplach". A jejich závěr je stručný – AI není náš přítel. Speciálně jde o dvě oblasti, kde je to pro člověka dost nepříjemné: prakticky neustále jsou všichni pod digitálním dohledem (cokoliv víme a řekneme je někde digitálně uložené – viz kupříkladu nucení produktů a reklam ušitých na míru na vaše hobby). A za další, AI připraví řadu lidí o práci. 

Poslední dobou se hodně mluví o „chytrých autech", jež se zdají naprosto úžasná. To logicky znamená, že když nahradí taxikáře, řidiče tiráků, dopravce a pošťáky nová AI, jelikož je dlouhodobě levnější, miliony lidí (jenž také šetří na důchod a podporují nějak nemocné příbuzné apod.) jen napříč USA přijdou o práci. 

Stephen Hawking a Elon Musk se nejvíce bojí jiné věci, nežli „pár" míst na trhu: super-inteligentního-superpočítače s velkou mocí, který v nějaké věci dospěje k výsledku pro lidi nepříliš skvělému, ale pro něj velmi logickému: jak by i dnes první náhodná AI asi vyřešila dilema, zda je lepší nechat nakažlivou nemoc uzavřenou jen v rámci ulice (a zastřelit utíkající subjekty ozbrojenými drony) nebo nechat ohrozit celý svět? 

Nezapomeňte, že lidé jsou omylní – chyba v programování stála kdysi NASA družici (jeden člen počítal jednotky v cm, další v palcích – jestli tento důvod není dostatečný k přechodu na metrický systém, jako celý moderní svět, pak už opravdu nic!), takže že někde a někdy dojde k chybě v programování AI, to je více než jisté. A to ani nemluvíme o případu AI, co je tak složitá, že jí již sami nerozumíme (viz nedávné zprávy o dvou AI, co si jako první rozvinuly vlastní „jazyk").

Pokud si někdo myslí, že AI žádný dopad na lidi mít nebude, tak se samozřejmě mýlí. Stejně jako měly první stroje na existenci manufaktur a stejně tak, jako později robotické ruce v některých továrnách na počet lidí tam zaměstnaných. Pokud má ekonomika jinou cestu (jakkoliv nemorální – viz dnešní outsourcing za otrocké platy do podezřelých zemí, kde vše klidně mohly dělat i nezletilé děti), využije ji. 

Aktuálně se počítá, že každý robot zničí nastálo (robot jede 7x24x365, nepotřebuje důchod, nestávkuje, nemá odbory ani děti, ...) 3-5,6 lidských míst. Abychom to shrnuli, problém má nejen Amerika, ale celý svět. Džin je již z láhve vypuštěn, my nyní už můžeme hasit to nejhorší...

Mohlo by vás zajímat

Reklama