Podle nového průzkumu mohou Maledivy přežít zvýšení mořské hladiny způsobené globálním oteplováním

 
Další 1 fotografie v galerii
Ostrovy z korálových útesů se vyvíjely stovky až tisíce let díky vlnám / Pixabay
Předpovědi, že vzestup hladiny moří způsobený globálním oteplováním způsobí propad některých ostrovů, se podle nové studie nemusí naplnit. Ostrovy z korálových útesů, jako jsou Maledivy, by se mohly přirozeně přizpůsobit novým hladinám vody.

Předchozí výzkum přitom tvrdil, že zvýšení hladiny moře způsobí utopení ostrovů, přičemž korálové útesy budou v průběhu dalších desetiletí patřit k obzvláště citlivým místům planety.

Mezinárodní tým vědců vedený odborníky z univerzity v Plymouthu ale tvrdí, že to tak být nemusí. Podle vědců by ostrovy z korálových útesů mohly přežít díky usazování sedimentů z pláže na povrchu ostrova. 

Nová studie vývoje korálových ostrovů kombinuje fyzikální experimenty s počítačovým modelováním a simuluje, jak mohou útesové ostrovy reagovat na stoupání hladiny moře. Zjistilo se, že písečné nebo štěrkové ostrovy se vezou na vlně, jejíž vrchol se zvedá s rostoucí hladinou moře. Podle profesora Gerda Masselinka, který výzkum vedl, korálové útesy patří k nejzranitelnějším prostředím planety.

Předchozí výzkumy je považovaly za inertní struktury neschopné přizpůsobit se novým podmínkám. Proto se výzkum dosud zaměřoval hlavně na ochranu pobřeží. Přirozené odolnosti a přizpůsobivosti ostrovů byla věnována minimální pozornost.

Ostrovy z korálových útesů se vyvíjely stovky až tisíce let díky vlnám, které odstraňovaly materiál ze struktury útesu a ukládaly jej směrem k zadní části útesových platforem. Výšku povrchu ostrovů určovaly nejsilnější vlny. Akademici vyvinuli zmenšený model ostrova Fatato, který je součástí atolu Funafuti v Tuvalu. Převedli tento model do specializovaného simulátoru, který napodobuje různé oceánské podmínky. Vědci se simulací snažili napodobit, co se může v budoucnu stát, když bude globální oteplování pokračovat a hladina moří stoupne. 

Jedním ze scénářů je zvýšení hladiny moře o téměř 0,75 metru, což se podle Mezivládního panelu pro změnu klimatu očekává do roku 2100. Při simulaci se zjistilo, že samotný ostrovní hřeben vzrostl o 0,7 m a udržoval krok se stoupáním hladiny moře. Podle spoluautora studie, profesora Paula Kenche z univerzity Simona Frasera v Kanadě, výsledky naznačují, že v příštích desetiletích nemusí dojít k potopení ostrova.

Pochopení, jak se fyzicky mění ostrov v důsledku zvýšení hladiny moře, umožní hledat alternativní řešení důsledků, které přinášejí změny klimatu. Neexistuje univerzální model vývoje pro všechny ostrovy, ale zároveň nejsou všechny ostrovy odsouzeny k zániku. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama