Záhada tajemných mimozemských signálů vyřešena: Může za ně nejspíše zvláštní vesmírný objekt

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Signály byly poprvé detekovány již v roce 2007 / Pixabay
Tyto signály mystifikovaly běžné astronomy a vědce po celou dekádu, nyní to však vypadá, že byl zdroj opakujících se „signálů cizáků" (též známý jako FRB – Fast Radio Burst) konečně odhalen.

Neuvěřitelně silné pulsy signálů přicházely zdánlivě z černé díry nebo neutronové hvězdy na orbitě, a to s neutuchající silou ze vzdálenosti tři miliardy světelných let od Země.

Vědci nyní věří spíše než historce s mimozemšťany (i když ani ta se nedá na 100 % vyloučit) extrémním podmínkám v neméně extrémním prostředí – je to jeden z nejvíce zmagnetizovaných regionů ve vesmíru dodnes lidmi sledovaný.

Signály byly poprvé detekovány již v roce 2007 a to v Australia Parkes Telescope, když se tu probíraly staré záznamy sahající až do roku 2001. Objekt FRB 121102, který za tím vším je, tedy podle všeho je černá díra či neutronová hvězda. Těchto pulzů je ale celá řada (řádově desítky napříč celou oblohou), nejedná se o jediný, což samozřejmě zmátlo vědce.

Že podle všeho nejde o cizí inteligentní život, potvrzuje i to, že jsou dané pulsy příliš náhodné, krátké (řádově milisekundy) a nemají ani náznak opakování či formy, takže se pak špatně hledají teleskopy či jinými sledovacími nástroji pozemskými i vesmírnými.

A právě FRB 121102 se jako jediný opakuje – je vzdálený 3 miliardy světelných let a pochází z daleké galaxie. Od svého objevení v roce 2012 z něj již dorazilo 200 FRB pulzů. Naštěstí si ale někdo všiml toho, že elektromagnetické vlny, které záblesky tvořily, měly unikátní strukturu naznačující, že k jejich vzniku muselo dojít v přítomnosti neuvěřitelného magnetického pole, takže dva možní pachatelé, co to dokáží, jsou zřejmí – neutronová hvězda a černá díra (dost podobné signály navíc chytáme i z centra galaxií).

Podezřele extrémní místo a podezřele extrémní síla, je možné, aby to byla jen dvojitá náhoda? Při velikosti vesmíru se náhodou a časem dá zdůvodnit vše. Tak či onak, uvidíme, jelikož sledování těchto objektů a jejich studie ještě zdaleka neřekly poslední slovo.

Mohlo by vás zajímat

Reklama