- Martin Pokorný
- Věda a vesmír
- 06. října 2020
- 10:53
Vzniká celosvětová databáze NASA sesuvů hornin a zemin, přispět může každý s informací ze svého okolí
Na portál může nyní přispět i česká laická veřejnost. NASA totiž vytvořila aplikaci Reportér sesuvů, která každému, kdo má zájem, umožňuje do databáze vložit informace o těchto jevech.
Vytváření databází o místě, době vzniku sesuvů a škodách, které způsobily, je základní krok pro prevenci možných budoucích škod. „Umožňuje to kvalifikovaně předpovídat nejvíce ohrožená místa i charakter škod, a tedy i navrhovat způsoby, jak jim předcházet,“ říká Josef Stemberk, ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR. „Databáze, na které pracují naši vědci, přispívá k získání realistické představy o této problematice nejen na území České republiky, ale i v celosvětovém měřítku,“ dodává Josef Stemberk.
Do vytváření databáze se mohou zapojit i laici. „Není potřeba nic speciálního, pouze přístup k internetu. Informace, které se objeví o sesuvu v médiích nebo které znají ze svého okolí, mohou zájemci vložit přímo do aplikace, která je provede krok za krokem,“ vysvětluje Jan Klimeš z Ústavu struktury a mechaniky hornin AV ČR.
„Zapojení veřejnosti je důležité, jejich informace výrazně pomohou vědcům ve studiu těchto jevů,“ zdůrazňuje geograf. Návod, jak s webovou aplikací NASA pracovat, přeložili do češtiny studenti Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
Zprávy o vzniku sesuvů a skalních říceních zveřejněné v médiích sledují a zaznamenávají vědci Ústavu struktury a mechaniky hornin od roku 2011.
Sdílení
3
Twitter
Komentáře
Email