Slunce ztrácí sílu? Vědci varují před novou dobou ledovou, která má vypuknout již za třicet let

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Slunce by se mohlo ochladit o celých 7 % / Pixabay
Během následujících třiceti let může naše Slunce ochladnout, takže si budeme muset odžít jednu skutečně drobnou „Dobu ledovou".

Slunce dnes jak známo následuje jedenáctiletý cyklus aktivity a jednou za čas se pohybuje mezi zřetelně odlišitelnou maximální a minimální aktivitou. Vědci z University of California v San Diegu ale tvrdí, že se jim podařilo odhalit přesný okamžik dalšího slunečního minima. To by se podle nich mělo stát „neobvykle chladným" už někdy v roce 2050.

Nazývají tuto periodu dalším grandiózním minimem, během níž naše životní podmínky na Zemi mohou dost odpovídat tomu, co jsme zažili v Evropě v polovině 17. století. Tehdy díky tzv. „Maudnerovu minimu" byla teplota tak nízká, že v Londýně zamrzla i Temže. Navíc, bylo zamrzlé i Baltské moře, což umožnilo v roce 1658 přejít po něm suchou nohou celé švédské armádě až do Dánska.

Vědci se vyslovili i v tom duchu, že podmínky tehdy byly shodné s malou "Dobou ledovou" a moderní badatelé jsou ovšem toho názoru, že naše nové minimum má být ještě horší. Všechny důkazy do sebe totiž zapadají (stejný sestupný systém objevování skvrn na Slunci jako před tím potvrzuje, že jde o další maxi-minimum).

Během dalšího podobného grandiózního minima by se Slunce mohlo ochladit o celých 7 %. První, co se stane bude, že se ztenčí ozónová vrstva (již tak to s ní není bůhvíjaké, jak známo) a určitě stojí za zmínku i to, že Maudnerovo minimum sice ochladilo rekordně Evropu, ale jiné státy (jako Aljaška a jižní Island) se ohřály.

„Dobrá zpráva" v toto situaci pak je, že to vše bude tvořit jen 0,25 % nárůst mezi lety 2020-2070 a globální oteplování bude mít nad tímto efektem jednoznačně navrch. Povrch by se proto všude ochladil jen o pár desetinek, maximálně o stupeň.

Mohlo by vás zajímat

Reklama