- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 10. listopadu 2017
- 08:37
Víte, jak černé díry získávají hmotu? Mají na to chapadla táhnoucí se prostorem tisíce světelných let
Proto je jistě zajímavé, že byl před pár týdny pozorováním takzvaných 'medúzovitých galaxií' odhalen dosud neznámý způsob, jakým superhmotné černé díry získávají hmotu. Vypadá to, že mechanismus vzniku struktur tvořených plynem i hvězdami a připomínajících chapadla medúzy (které daly těmto objektům jméno) umožňuje, aby se plyn dostal až do centrální oblasti galaxie, stal se tak kořistí černé díry a jasně se rozzářil.
Chapadla 'medúzovitých galaxií' vznikají v galaktických kupách v důsledku procesu známého jako 'ram pressure stripping', což by se dalo popsat jako 'náporové vyfukování' plynu. Vzájemná gravitační přitažlivost jednotlivých galaxií vede k tomu, že vysokou rychlostí padají do středu kupy, kde se střetávají s horkým a hustým plynem, který působí jako silný protivítr. Ten vyfukuje proudy plynu ven z galaktického disku a zároveň působí jako iniciační proces pro překotný vznik nových hvězd.
Takto zřejmé spojení mezi vyfukováním plynu a přítomností aktivních černých děr nebylo dosud pozorováno. Zdá se, že centrální černá díra pohlcuje hmotu právě proto, že část plynu pronikne do centra galaxie, místo aby byla vypuzena pryč.
Tato pozorování provedl během srpna 2017 tým astronomů pod vedením Bianca Poggiantiho. Ti použili přístroj MUSE (Multi-Unit Spectroscopic Explorer) pracující ve spojení s dalekohledem ESO/VLT (Very Large Telescope) na observatoři Paranal v Chile.
Vědce přitom již dlouho trápí otázka, proč je pouze malá část superhmotných černých děr v centrech galaxií aktivní. Černé díry se totiž nacházejí téměř v každé galaxii, tak proč pouze zlomek z nich pohlcuje hmotu a jasně září? Tyto nové výsledky odhalují dosud neznámý mechanismus, jakým mohou černé díry hmotu získávat.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email