- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 27. února 2018
- 00:20
Žije lidstvo již na dluh příští války? Vědci se obávají nového globálního konfliktu
Otázkou je, zda je to vše dlouhodobý a nový trend, anebo se lidstvo jen blíží nevyhnutelně k nějaké další válce a žijeme doslova v malé matematické anomálii, která neskončí ničím menším, nežli další masivní mega-válkou?
Jak ukazuje poslední studie, konflikty srovnatelné s 2. světovou válkou se objevují každých 205 let, takže ještě máme nějakých sto let k dobru pro zjištění, jestli zde dlouhý mír skutečně zůstane i poté.
Důvody, proč je po 2. světové již 70 let klid, jsou samozřejmě opět válečného rázu: sice se nám zvýšil počet demokracií po celém světě (věru, dokonalý to systém - „dva vlci a jedna ovce hlasují, co bude k jídlu"!), je tu obecně lepší ekonomická stabilita a nezávislost států, ale hrozba nukleární války a okamžitého smazání celého území z mapy zůstává platná i dnes.
V dnešní době se ovšem neválčí ani luky a ani střelným prachem na bojišti, zbraně jsou stále globálnější a chytřejší (hacking, drony s kulomety nebo AI).
Doba mezi rokem 1914 a 1945 byla pro lidstvo ta zdaleka nejhorší v celé jeho historii: 1. světová válka si "řekla" o život 21 milionů lidí, 2. světová ještě o mnohem více, ale problém je, že když se vše vyvede do grafu a statistik, lidstvo válčilo plus mínus stejně, jako dříve, jen šlo o větší resp. masovější bitvy oddělené delšími obdobími na straně jedné a menší bitvy s kratšími prolukami na té druhé (počet válek v 19. století versus 20. století).
Ale proč to všechno vlastně? Vědci chtěli zjistit, zda lidstvo již není zralé na další konflikt, což již dávno asi ano, takže podle nich je prý globální konflikt na spadnutí "co nevidět", nakonec, máme na Zemi o další miliardy lidí navíc.
Sdílení
60
Twitter
Komentáře
Email