Již dnes zasáhne Zemi masivní solární bouře: hrozí výpadky proudu a objeví se polární záře

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Letošní sluneční bouře jsou relativně silné / Pixabay
Obrovská solární bouře míří k Zemi a podle všeho ji zasáhne již v průběhu dnešního dne. Může způsobit výpadky satelitů, napájecích systémů a zažehne dokonalou polární záři.

Stojí za ní neméně masivní exploze ve sluneční atmosféře, přičemž nabité částice se odsud vydaly směrem k naší Zemi. Příchod solární bouře mimochodem dokonale souhlasí s formací „rovnodennostních trhlin" v zemském magnetickém poli, jež se objevují v rámci rovnodennosti každý rok (20. března a 23. září). 

Tyto trhliny snižují přirozenou ochranu naší planety proti jakýmkoliv nabitým částicím a může to způsobit, že komerční lety i GPS systémy budou náchylné na bouři daleko více než jindy.

Také to značí, že lovci polárních září mají skvělou šanci nějakou skutečně nezapomenutelnou spatřit (v Evropě bude vidět z některých míst v Anglii a Skotsku, v Americe budou na pozorování vhodné veškeré severní státy – např. Michigan nebo Mayne).

Solární částice zcela jistě budou interferovat s přístroji na orbitě a rovněž na povrchu (rádio, GPS). Může to ohrozit i pasažéry letadel (zemní magnetická pole budou nestálá a porušená). Velmi velké solární bouře mohou vytvářet "vlny" v elektrické síti a „shodit" je tak.

Letošní sluneční větry jsou relativně silné – ten mezi letošním 6. a 7. březnem byl třídy X. a zatím největší tento rok (a také jeden z největších v rámci posledního sluneční cyklu tzv. Slunečního minima, jež začalo na počátku roku 2007), druhý se k nám žene právě na 14. - 15. března. A jak již víme, může způsobit menší výpadky satelitních služeb.

Astronauty to příliš neohrožuje, protože jsou na relativně nízké orbitě. Na druhou stranu, stačí málo, aby došlo ke druhé Carringtonově události (ve vesmíru jen otázka času) a jsme rázem v době před-elektrické.

Tehdy, v roce 1859, pozorovali astronomové Richard Carrington a Richard Hodgson velmi silnou sluneční bouři. Koronální výron hmoty zasáhl zemskou magnetosféru a vyvolal jednu z největších zaznamenaných geomagnetických bouří. Dnes by ovšem byly důsledky obdobně velké sluneční bouře zcela katastrofální, odhaduje se, že jen na nápravu škod na elektrických sítích by se muselo celosvětově vydat až dvě miliardy dolarů.

Mohlo by vás zajímat

Reklama