Evropa má také svůj Yellowstone: Riziko výbuchu supervulkánu v jižní Itálii neustále roste

 
Další 3 fotografie v galerii
Neapolský záliv je v současnosti oblíbeným turistickým centrem / Pixabay
Rozhodit příjemné životní klima na Zemi, jak ho dnes známe, může snadno nejenom vetřelec z vesmíru v podobě velkého asteroidu, ale také dosud temně mlčící síla několika supervulkánů. Jeden z nich je od nás vzdálen pouhých 1500 kilometrů.

Hned tři studie za poslední dva roky potvrzují, že se v oblasti "Flegrejského pole" neboli "Planoucího pole" (Campi Flegrei) něco děje. Přitom poslední výbuch sopky Campi Flegrei datujeme do doby před 12.000 lety.

A tehdy podle všeho na tuto přírodní kalamitu doplatili hlavně neandrtálci, kteří se již z tohoto zásahu nikdy nevzpamatovali. Právě v oblasti dnešní jižní Itálie žila totiž hlavní část jejich populace, jejíž zbytky se následně asimilovaly s našimi předky, kteří se pravděpodobně lépe přizpůsobili nově vzniklým podmínkám.

A co je vlastně Campi Flegrei? Jde o vulkanickou kalderu o průměru 13 kilometrů, která leží na západ od Neapole. Pouhých 35 kilometrů vzdálený je potom všem dobře známý Vesuv. Vulkanická činnost v této oblasti probíhala ve dvou etapách: před 35 000 lety, druhá pak před již zmíněnými 12 000 lety.

Kdo někdy tuto oblast navštívil, potvrdí, že jde o fascinující měsíční krajinu, kde nechybí hluk sopečných plynů deroucích se na povrch, vroucí bahenní sopky a desítky zívajících kráterů. Minulé dva výbuchy byly příčinou rozsáhlých a dlouhodobých klimatických změn na Zemi, zcela stejně by tomu bylo i v dnešní době. Rozsah této možné katastrofy si nejlépe představíme, když si uvědomíme, že  sopečný materiál z tehdejších erupcí byl nalezen například až v Grónsku nebo na Sibiři.

Přitom Neapolský záliv (Golfo di Napoli) je oblíbeným turistickým centrem, navíc je stejně jako nedaleký ostrov Ischia bohatý na výskyt termálních pramenů. Již za starověkých Římanů se zde nacházely honosné vily a proslulé teplé lázně, známé rozmařilým lázeňským životem.

Supervulkán Campi Flegrei naposledy zahrozil v roce 1538, kdy se vytvořila celá nová hora Monte Nuovo. Během 70. až 80. let minulého století se zde průběžně zdvihala a klesala zemská kůra, naštěstí bez erupcí. Podle vědců se zde ovšem energie z této neustálé vulkanické aktivity stále více a více hromadí, takže lze logicky očekávat, že dojde k další erupci.

Mohlo by vás zajímat

Reklama