- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 13. dubna 2018
- 12:30
Záhadná 205 milionů stará kost objevená v Anglii patřila jednomu z největších zvířat v dějinách Země
Mezinárodní tým paleontologů potvrdil, že „jde o jedno z největších zvířat vůbec". Tento nový objev rovněž vyřešil 150 let starou záhadu údajných dinosauřích kostí z Anglie.
Kost opravdu patří gigantickému ichtyosauru, což byl prehistorický vodní živočich, jehož tělo dosahovalo délky až 26 metrů (to je mimochodem stejně tolik, jako má plejtvák obrovský dnes).
Sběratel fosílií a spoluautor studie Paul de la Salle tuto kost nalezl na pláži v květnu 2016 a to v Anglii v oblasti Somersetu. Poté se na „místo činu" vrátil a nalezl zde ještě další kousky, které pospolu dohromady měřily dobrý metr: „Zpočátku kost vypadala jako další kámen, ale poté, co jsem na ní rozeznal strukturu a vrypy, napadlo mě, že by to mohla být část zubu ichtyosaura, okamžitě jsem proto kontaktoval experta na tuto životní formu, Deana Lomaxe (z University of Manchester) a profesorku Judy Massare (SUNY College at Brockport, NY, USA), jež projevila rovněž zájem věc prostudovat. A kontaktoval jsem také Dr. Ramuesa Galloise, geologa, jenž místo navštívil a určil stáří vzorku za pomoci stratigrafie."
Vědci identifikovali kost jako nekompletní kost (zvaná „Surangular") pocházející ze spodní dásně ichtyosaura. Ovšem i ona kost byla jen malou částí lebky. Poté tvora srovnali s dalšími nalezenými ichtyosaury a v Albertě v Kanadě v Royal Tyrrell Museum of Palaeontology se podívali na zoubek shastasauridu Shonisaurus sikanniensis.
Jde o dosud největšího ichtyosaura známého lidem, jenž byl velký 21 metrů. Byla mezi nimi nalezena jasná souvislost, takže nikdo z vědců již nepochybuje, že i tato dáseň z Lilstocku je od nějakého obřího ichtyosaura (dáseň je o cca 25 % větší, takže tvor měl mezi 20 - 25 metry).
Sdílení
4
Twitter
Komentáře
Email