Sedavý styl života může být nebezpečný nejenom pro vaše srdce, ale i pro fungování mozku

 
Další 2 fotografie v galerii
Čím méně sezení a více aktivního života, tím lépe bude fungovat váš mozek / Pixabay
Vědci se rozhodli zjistit, jak ovlivňuje sedavý styl života různé činnosti mozku, a to konkrétně oblasti mozku, jež jsou důležité pro uchování nových informací v naší paměti.

Každý již určitě minimálně letmo zaslechl v televizi nebo rádiu, že příliš mnoho sezení je nezdravé, popřípadě že kouření je nezdravé a to vše způsobuje vyšší výskyt problémů se srdcem, diabetes a předčasnou smrt.

Dnes se ovšem pobavíme o tom, že výzkumníci z UCLA (University of California) chtěli zjistit, jak ovlivňuje sedavý styl života zdravotní stav mozku.

UCLA oslovila 35 lidí ve věku 45 - 75 let a zeptala se jich, jak jsou na tom s fyzickými aktivitami a jak dlouho v minulém týdnu strávili denně sezením za stolem a doma u televize. Provedli také magnetickou rezonanci, která zobrazila řadu zajímavých detailů: hlavně však spánkové laloky (MTL), což je oblast, kde se v mozku formují nové vzpomínky.

A co bylo zjištěno? Sedavý styl života vede k zužování a mizení hmoty z MTL, také bylo zjištěno, že fyzická aktivita (ani ve velkých koncentracích) nebyla schopna vyvážit škodlivé vlivy sezení, pokud je dlouhodobý.

Studie neříká, že příliš mnoho sezení způsobí vždy tenčí mozkové struktury, ale spíše to, že dlouhé hodiny sezení souvisí s výskytem užších a tenčích oblastí. Připomínáme však i to, že test se ptal jen na to, kolik hodin denně lidé sedí, ale ne, jak často si dávají procházky.

Mizení MTL už ve středním věku se ovšem již dnes bere jako důvod vzniku Alzheimerovy choroby. Tak či onak, závěr pro životosprávu je jasný jako vždy: čím méně sezení a více aktivního života, tím kvalitnějšího fungování vašeho mozku se dočkáte.

Mohlo by vás zajímat

Reklama