Zbavíme se konečně závislosti na fosilních zdrojích? Čeští vědci vidí budoucnost ve vodíku

 
Další 3 fotografie v galerii
Česká ekonomika ročně spotřebuje přes 400 terawatthodin energie / Pixabay
Závislost lidstva na fosilních zdrojích je sice dlouhodobě neudržitelná, zatím ovšem neznáme lepší způsob, jak energii vyrobit a zároveň uchovat.

To, jak se zbavit uvedené závislosti, možná objevili vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Na jejich zkušenosti v oblasti elektrochemie nyní spoléhá nově založené evropské konsorcium Energy-X.

Cílem tohoto uskupení je například úplná nezávislost kodaňského letiště Kastrup na fosilních palivech. Docílit toho půjde i díky elektrolýze vody a následnému získání vodíku, který dokáže uchovat a přenášet energii i z obnovitelných zdrojů.

Česká ekonomika ročně spotřebuje přes 400 terawatthodin energie, to je ekvivalent asi dvacetinásobku výkonu Temelína. Tato spotřeba je kryta fosilními palivy až ze 70 %, vyřešit ukládání elektrické energie z obnovitelných zdrojů je tedy nutností pro změnu energetické bilance.

Otázkou zůstává, za jak dlouho se budeme muset začít spoléhat čistě na energii z obnovitelných zdrojů. Tato situace ovšem pochopitelně jednou nastane. Je proto nutné najít efektivní a ekonomickou cestu pro ukládání “zelené“ energie.  

Tímto řešením může být elektrolýza vody. Ta pomůže získat vodík, který bude následně využitelný k přímé generaci elektřiny, výrobě tepla či jako surovina v chemických výrobách. V současné době se výzkum zaměřuje na nalezení dostatečně stabilního katalyzátoru, který bude zároveň ekonomicky smysluplný.

Vědci chtějí propojit energii generovanou z obnovitelných zdrojů s následnými katalytickými procesy. V budoucnu by však nemělo zůstat pouze u letišť a velkých firem, malé konverzní jednotky založené na využití vodíku by se mohly objevit i v běžných domácnostech. Implementace do domovů by byla navíc mnohem jednodušší než u velkých podniků.  

Masivní využití technologií nahrazující fosilní paliva látkami získanými konverzí “zelené” energie může dnes znít téměř jako science fiction. Přesto je podle vědců z pražského Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského blíže, než si řada z nás možná myslí. Nakonec, není to tak dávno, kdy jsme si nedokázali představit, že u sebe budeme nosit mobilní telefony.

Mohlo by vás zajímat

Reklama