Švýcaři vyvinuli novou metodu, jak pomocí mikrovlnné technologie rychle a levně recyklovat PET láhve

 
Další 1 fotografie v galerii
Podařilo se destabilizovat polymery v PET obalech pomocí speciálního procesu / Pixabay
Jak si jistě všiml už asi každý, nemalá část věcí balených v PET obalech (dnes speciálně všelijaké nealkoholické pití) končí v přírodě a bohužel se úplně vyhne svému recyklačnímu osudu.

Dodnes byl proces recyklace tvrdých plastů náročný na čas v řadě jedné a náročný na finance v řadě druhé, protože tyto plasty obsahují kvanta dalších chemikálií. Ale člověk opět dokázal nečekané - jedna švýcarská firma (GR3N) totiž vyvinula novou mikrovlnnou technologii, jež prý PET plasty rozkládá nečekaně rychle a hlavně levně.

Vypadá to, že se skutečně u plastů dočkáme již brzy opravdové a nefalšované 100% recyklace. Tím si oddechnou nejen firmy, ale hlavně příroda, v níž dnes končí kdeco. Metoda se má brzy otestovat na větším projektu (jde o tzv. DEMETO projekt).

Profesor a výzkumník z DTU Chemical Engineering V. Skiadas řekl k celé záležitosti toto: „Základním problémem PET obalů je to, že se dají použít jen v omezeném počtu cyklů. A jejich aktuální likvidační metoda není zrovna košer – buď je spálíme nebo někde zakopeme, tak či onak, to má v obou případech nemalý dopad na životní prostředí."

Jediný proces, který opravdu může potenciálně zcela rozbít tvrdé plasty, je destabilizovat jeho polymery v rámci speciálního depolymerizačního procesu. A to je základním stavebním kamenem zmíněného DEMETO projektu: „Podařilo se zkombinovat novou mikrovlnnou technologii s dobře známou chemickou reakcí, díky čemuž vznikl unikátní proces, jenž umožňuje opětovně použít PET láhve cestou velmi levnou i ekologickou zároveň."

Během procesu je celý PET obal rozbit na základní elementy, s nimiž se dá naložit jako s každými jinými surovinami, příroda na celém světě už na toto řešení celá desetiletí čekala (viz fotografie u článku).

Mohlo by vás zajímat

Reklama