- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 11. května 2018
- 12:20
Tajemství ochranného štítu Země: Proč nám zabijácké sluneční bouře nikdy neublíží?
V unikátní a průlomové studii nazvané MMS („Magnetospheric Multiscale ") totiž celkem čtyři vesmírné lodě NASA přímo sledovaly proces známý jako „magnetická rekonekce", což představuje první vnější prvek ochrany naší planety před intenzivním solárním větrem.
Celý proces probíhá v turbulentním regionu vnější zemské atmosféry – konkrétně v oblasti tzv. „magneto-krytu" - to je magneticko-izolačně-ochranná oblast vnějšího izolačního obalu naší zemské magnetosféry. Celé to může skutečně velmi radikálně změnit i to, co víme o ochraně naší planety před slunečním větrem (ten nás nakonec denně ovlivňuje poruchami), ale také to bezesporu přímo ovlivní naše další dlouhodobé výlety (a pobyty) v kosmu.
Autor studie Jonathan Eastwood z fakulty fyziky na Imperial College v Londýně k tomu řekl: „Turbulence je jeden z posledních velkých konceptů klasické fyziky, kterým ještě až tak moc nerozumíme. Víme o něm ale dost na to, abychom si uvědomovali, jak důležitá věc to ve vesmíru je – redistribuuje totiž energii. S tím, jak se před námi otevírají tajemství dnes poprvé spatřeného modelu, znamená to, že budeme brzy moci zformovat zcela nové teorie o podobných modelech jinde ve sluneční soustavě (třeba o sluneční atmosféře), ba i o magnetosférách na jiných planetách."
Magnetická rekonekce byla vědci spatřena a pozorována již mnohokrát v zemské magnetosféře (tj. v magnetickém prostředí okolo naší Země), ale prakticky vždy to bylo za velmi klidných podmínek.
Poslední popsaná událost ale proběhla až v oblasti zmíněného magneto-krytu, tedy ve vnější části zemské magnetosféry, kde jsou solární větry nesmírně turbulentní. Mise sem byla úspěšná i proto, že zde byla nalezena zcela nová forma magnetické rekonekce (jmenovitě „elektronová magnetická rekonekce"), jež je jiné povahy a také se jinak chová, nežli v nám známých oblastech blíže u Země.
Sdílení
20
Twitter
Komentáře
Email