Comeback pravěkých buněk přinese novou energii, čistější vodu a dokonce i přírodní plasty

 
Další 3 fotografie v galerii
Zatím jsou anaerobní buňky schované na dně oceánů / Pixabay
Před miliardami let, když ještě Země a její atmosféra byla plná nedýchatelných plynů, se vyvinuly první mikroorganismy bez kyslíku (byly to tzv. anaerobní buňky), a to v atmosféře prakticky jen z dusíku.

Jak se postupně sytila zemská atmosféra kyslíkem, dezertovaly tyto bakterie na dna oceánů, kde jsou dodnes. Nyní ovšem zažívají zajímavý a nečekaný comeback: dva inženýři z univerzity ve Stanfordu (Craig Criddle a Bill Mitch) je totiž hodlají opět zapojit do "práce" v rámci nového projektu dotovaného dvěma miliony amerických dolarů (a to dokonce i ze strany organizace CEC – California Energy Commission), který má ukázat, zda jde odpadní vodu recyklovat efektivněji. Budou se zde totiž testovat právě anaerobní bakterie.

Ve spolupráci s environmentálními inženýry pro změnu ze SVCW (Silicon Valley Clean Water) postaví malou anaerobní čističku vody umístěnou v Redwood Shores v Kalifornii a to hned vedle tradiční čističky pro čtvrt milionu lidí. 

Už od podzimu 2018 by měla v testovacím provozu zpracovávat přes sto tisíc litrů špinavé vody denně, aby se zjistilo, jak moc efektivní bude ve velkém měřítku, ovšem inženýři mají jasno už dnes: „Anaerobní proces může zredukovat potřebu energie během recyklace, snížit tak celkové náklady na proces a proměnit anaerobní čištění vody na dlouhodobě udržitelnou záležitost".

Vypadá to, že právě anaerobní bakterie mají potenciál lépe filtrovat domácí i industriální chemikálie, takže takto vyčištěná voda mohla být ihned použitelná i pro pití nebo zavlažování.

I když nám to možná jako velký skok nepřipadá, z hlediska biologie ale nemůže být větší – dodnes totiž lidé spoléhali na proces aerobní, jenž kyslík vyžaduje a musí se neustále využívat ventilátory. To ovšem bude jen jedna z výhod anaerobních bakterií. Tou druhou bude to, že bakterie nám jednak vyčistí vodu a za druhé budou dodávat metan zdarma, jenž se dá využít jako palivo, popřípadě k výrobě biologicky degradovatelných plastů.

Mohlo by vás zajímat

Reklama