- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 22. května 2018
- 12:30
Poprvé v historii lidstva byl pozorován asteroid, který k nám přiletěl až z jiné sluneční soustavy
Jde o vůbec první podobný případ v naší historii, takže logicky budí zaslouženou pozornost. Jak si asi pamatují čtenáři našeho magazínu, i asteroid „Oumuamua" byl v minulém roce podobným hostem (navíc zvláštního doutníkového tvaru), jenž se skrze naši sluneční soustavu jen tak vydal na cestu. Mezi prvním a druhým návštěvníkem je ovšem jeden klíčový rozdíl – ten nový (označený „2015 BZ509") se u nás zdrží navždy!
A odkud se u nás asteroid "2015 BZ509" vlastně vzal? Objevil se u nás asi tak před 4,5 miliardami let, když naše Slunce bylo ještě součástí velké hvězdokupy. Tyto hvězdné systémy byly v té době dokonce tak blízko u sebe, že běžně sdílely nejen asteroidy, ale také další materiál. To samozřejmě jen dočasně, protože vesmír se nám pochopitelně dál rozpíná.
Asteroid odhalili astronomové z univerzit a observatoří v Brazílii a Francii. Tam si jej prý povšimli poté, co bylo zjištěno, že má daná věc jaksi podezřelou a neobvyklou orbitu. Jde o to, že všech osm planet a většina objektů u nás obíhá okolo Slunce ve stejném směru. Ale asteroid 2015 BZ509, pohybující se na oběžné dráze Jupitera, je jiný. Řítí se totiž opačným směrem proti běžnému lokálnímu retrográdnímu obíhání.
Objev prvního vesmírného poutníka proměněného na stálý asteroid je důležitý a zcela určitě o něm ještě uslyšíme. Je jisté, že bude mít další nespočetné důsledky nejen pro vědu, ale i pro naše další znalosti. Zejména o tom, jak se formují asteroidy u nás či jinde. Ale také o tom, jak se formují planety.
A možná jeho chemické složení vrhne další světlo na potvrzení teorie o postupném obohacení Země důležitými prvky pro vznik života.
Sdílení
3
Twitter
Komentáře
Email