- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 06. června 2018
- 10:20
Vozítko Curiosity Rover prý objevilo na povrchu Marsu něco zásadního: NASA by to měla již brzy odhalit
NASA již potvrdila, že se v rámci konference budou řešit „nové vědecké nálezy a výsledky z Marsu a vozítko Curiosity Rover". To tam bylo odesláno již v roce 2012 ke studiu klimatu a geologického složení rudé planety. Řešit se bude samozřejmě také to, jak je na tom Mars s tekutou vodou a zda někde najdeme život.
Je docela možné, že se ohlášený objev týká cizího života, spíše to ale odhadujeme na další (neméně úžasné) vědecké informace. Jelikož Curiosity Rover nedávno začal vrtat do povrchu rudé planety vůbec poprvé (po 18 měsících), vnucuje se celkem logicky hypotéza, že se to dotýká právě tohoto.
O podobný experiment se vozítko Curiosity Rover již jednou pokoušelo (říjen 2016), ale nedopadlo to dobře – vrtačka podlehla nějakému mechanickému problému. Naštěstí se ale podařilo zádrhel obejít díky implementaci nového vrtacího postupu. Ten drží vrtačku vysunutou i mimo stabilizační konstrukci (dříve používanou k ustálení vrtačky před vrtáním do skály). Nyní robotické rameno prostě tlačí vrtačku stejně, jako když vrtáte vy doma.
Metoda byla doma na Zemi vyvíjena na dokonalé kopii Curiosity Roveru a uvedena do praxe letos 20. května. Mimochodem, Curiosity Rover je aktuálně již 18 km od místa přistání v roce 2012.
Projekt již stál daňové poplatníky 2,5 miliardy USD. Jede již přes 2 tisíce dní, odeslal tisíce obrázků a jeho mise se bere jako „nekonečná" (tedy až do té doby, dokud bude funkční).
Vozidlo Curiosity bude nahrazeno novým Mars Roverem v roce 2020, který bude umět vzorky půdy nejen sbírat, ale i odeslat poté kompletně zpět na Zemi. Také se díky misi ExoMars (nyní již pod křídly ESA) v roce 2021 dočkáme i vrtu hloubkového (2 metry).
Sdílení
13
Twitter
Komentáře
Email