- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 18. července 2018
- 16:50
Diamanty asi nebudou tak vzácné: Miliardy tun jich leží 150 kilometrů pod zemí, půjdou ovšem vytěžit?
I když tedy o tomto pokladu nyní už víme, stejně se k němu pravděpodobně nikdy nedostaneme, jelikož takové vrty prostě zatím nejsou k dispozici. Diamanty jsou formovány přirozeně v přírodě tak, že je čistý uhlík vystaven nesmírnému tlaku a teplotě. Proto jsou u povrchu Země poměrně vzácnými hosty.
Tato sestava leží na velmi starém kratónu, jenž tvoří cca ze dvou procent skutečně starodávné kamenné formace, takže s ohledem na toto a hloubku by zde mohla být až biliarda tun diamantu.
I vědci jsou tím šokováni: „Ukazuje se, že diamant není v této části naší geologické vrstvy nikterak vzácným členem. I když k nim nemůžeme, nyní jsme si jisti, že je ho zde mimořádné množství."
Podotýkáme, že sestava se klene pod našima nohama jako gigantické hory vzhůru nohama – 150 km pod námi jej jejich „Mount Everest", jejich kořeny se však táhnout až do hloubky 320 km pod námi.
A jak to vědci vše zjistili? Za pomoci zvukových vln. Ty totiž cestují v různých horninách různě rychle. Zprvu si vědci mysleli, že tyto podezřelé odezvy budou způsobeny nižšími teplotami, ale pak si vytvořili 3D model hornin a přiznali si to, jsou to opravdu diamanty. V těch totiž zvuk cestuje dvakrát rychleji, než v jinak zde běžném olivínu.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email