- Monika Moorová
- Věda a vesmír
- 06. srpna 2018
- 12:30
Nové objevy na Marsu: Potvrdí život stopy organických molekul, úniky metanu nebo skryté jezero?
Ovšem zdá se, že pokračující výzkumy dávají za pravdu první skupině, tedy optimistům. Objevy, které z povrchu Marsu přináší vozítko Curiosity značí, že tam mohl být, nebo dokonce stále je, život.
Vědecké týmy z NASA, tedy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír, napovídají ve dvou zbrusu nových studiích, že tu život mohl být. První studie mluví o tom, že ve skalním podloží v místech, na nichž se asi před 3,5 miliardami let rozkládalo mělčí jezero – přesněji v Galeově kráteru, se nalézají stopy organických molekul obsahujících uhlík. To napovídá, že tu kdysi žily mikroorganismy, případně se tam možná ještě vyskytují.
Co prozradí metan?
Druhá studie mluví o únicích metanu do atmosféry této planety. Podle všeho souvisí s ročními obdobími. Zmiňované úniky badatelé sledovali čtyři roky. Objevili, že jsou mnohem vyšší za končícího léta na severní polokouli planety a potom také v zimě, a to pro změnu na jižní polokouli.
Úniky vědci dávají do souvislostí s případným životem pod povrchem Marsu – může tam být například teplá voda, nebo zde probíhají nějaké geologické procesy. Například i na Zemi metan vyrábějí nejenom živočichové a rostliny, ale i další zemské jevy. Z toho vyplývá, že k podobným aktivitám může docházet i na Marsu.
Pomůže dokonalejší robot
Jak zjistit více? Vědci se shodují, že je třeba vyslat k povrchu této planety ještě dokonalejšího robota. Úplně nejdokonalejším postupem je potom přenos vzorků na zemi. Současný robot – vozítko Curiosity přistálo v Galeově kráteru na Marsu v roce 2012. Rozpoznalo molekuly thiofenu, toluenu, benzenu a ze vzorků i buten a propan.
Radar narazil na jezero
Dalším signálem je objev dosažený pomocí penetračního radaru Marsis z planetární sondy Mar Express, která náleží Evropské vesmírné agentuře ESA, který napovídá, že se pod povrchem Marsu nachází vrstva vyznačující se jinými odrazovými vlastnostmi, než mají horniny v okolí. Zřejmě se tak pod povrchem nalézá nějaká odlišná látka. Spekuluje se o kapalné vodě obohacené o soli, ale jisté samozřejmě není nic.
Sdílení
2
Twitter
Komentáře
Email