- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 16. srpna 2018
- 06:50
Naši Sluneční soustavu obklopuje záhadná vodíková stěna: Potvrzuje to měření sondy New Horizons
Neobvyklá je tím, že jde o hranici mezi naší Sluneční soustavou a vnějším vesmírem. Jde též o jakýsi nejzazší Sluneční „hraniční kámen".
Podle nejnovějších průzkumů tvoří tuto bariéru obrovské množství vodíkových atomů zachycených ve Slunečním větru naší rodné hvězdy. To vše produkuje vlny ultrafialového světla, ve velmi speciálním módu, který právě detekovala senzorová technika na palubě meziplanetární sondy New Horizons.
Astronomové mimochodem poprvé spatřili tento zvláštní fenomén již před třiceti lety, kdy jeho slabé náznaky detekovala sonda Voyager. Po celou tuto dobu byla ale celá tato teorie obří vesmírné sluneční heliosféry zamlžená.
Sonda NASA New Horizons, jež proletěla okolo Pluta v roce 2015, používá k detekci podobných věcí detektor známý jako „Alice", pomocí něhož hledá jakékoliv interakce velkých vesmírných těles.
A právě sonda New Horizons je první vesmírný meziplanetární cestovatel, jenž má potenciál jednoznačně to potvrdit. Nakonec, již prohlížela po celém nebi jeho ultrafialové záření a to sedmkrát jen během let 2007 - 2017.
Jak se tedy ukazuje i podle nejnovějších měření, teorie heliosféry stará několik desetiletí, je pravdivá. Vše se dá zkrátka vysvětlit jen vodíkovými atomy a zde se rozptylujícím světlem.
A podobné skeny budou probíhat i nadále prý každé další dva roky. New Horizons se dostane za oblast Ultima Thule (nejvzdálenější objekt ve Sluneční soustavě) na Nový rok 2019. Celá mise by tedy měla ještě dalších 10 - 15 let probíhat, další data budou vše jistě stále více zpřesňovat.
Sdílení
32
Twitter
Komentáře
Email