- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 24. srpna 2018
- 07:29
K přepólování Země dojde pravděpodobně daleko dříve, než vědci očekávali
I když to sice zní jako ze špatného sci-fi, faktem je, že by tato událost měla nespočet negativních důsledků na naši civilizaci. Předně, odnesla by to naše celoplanetární elektrická síť a pak nás i vystavila většímu množství solární radiace.
Zatímco dříve se mělo za to, že tyto intervaly trvají klidně i řádově stovky tisíců let, nová studie na toto téma zmiňuje cosi velmi nepříjemného: že by k tomu mohlo dojít v magnitudě již nějakých pouhých stovek let.
Vědci jsou dnes přesvědčeni, že se póly naší planety mění každých 200 - 300 000 let. Ale již od podobné události uběhlo cca 780 000 let. To celkem logicky spouští nejeden alarm, že jedeme již „přesčas".
Špatné na tomto procesu je hlavně to, že když přepólujete planetu, tak jí tím oslabíte zemský ochranný magnetický štít, což způsobí, že obyvatelé Země budou vystaveni vyššímu riziku a efektům vrtkavých vesmírných událostí.
Zemský magnetický štít již existuje po dobrých 3,45 miliardy let a po celou tuto dobu poskytuje perfektní štít od solární radiace. Ale i přesto, občas dojde k tomu, že slyšíte v přijímačích to známé praskání, což jsou některé ze solárních bouří, co se dostanou skrze štít až k nám.
Naše společnost je založena celá na využití elektřiny a typický moderní člověk se bez ní ani nenají (bankomat, nákup kartou, vaření na elektřinu).
Ze studia paleomagnetického vzorku pocházejícího ze stalagmitu v Číně (v němž byly záznamy o stavu magnetického pláště z dřívějších dob), ale bylo zjištěno, že když k podobnému výkyvu s přepólováním dojde, tak je to v řádu dvou stovek let a doprovází ho i 90% pokles intenzity magnetického pláště.
Sdílení
42
Twitter
Komentáře
Email