- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 27. srpna 2018
- 12:40
Černé díry zanechávají stopy i v ostatních vesmírech: To dokazuje, že náš vesmír měl své předchůdce
Má se dnes za to, že ono mikrovlnné záření (způsobující známý „bílý šum" u všech televizí a rádií), též „reliktní záření" nebo „kosmické mikrovlnné pozadí" je elektromagnetickým zářením (přicházejícím zdánlivě ze všech směrů), jež je pozůstatkem z dob brzy po velkém třesku.
Tak to ovšem bylo až doposud. Nový excentrický pohled na teorii multi-verza (mnoho-vesmíru) ale přináší nový pohled na věci z doby velkého třesku. Nová teorie nese jméno CCC (konformní cyklická kosmologie - conformal cyclic cosmology) a ta tvrdí, že vesmíry se rozvíjí, expandují a zanikají v sekvencích.
Zajímavé na tom je, že černé díry v jednom každém z nich prý vždy zanechávají stopy ve vesmírech dalších. Časem černé díry "sežerou" prý vše v každém z nich, ale černé díry hmotu pomalu ztrácí, jak víme díky Hawkingovi (pomalu hmotu ztrácí díky částicím prakticky bez váhy: gravitonům a fotonům).
Když černé díry září, zmenšují se a nakonec se rozpadnou, přičemž po nich zůstanou jen částice bez váhy. A díky Einsteinově teorii nejsou objekty s hmotností ovlivňovány stejnými zákony jako ty bez hmotnosti. Existují tedy, ale neinteragují. Daný vesmír tedy nemá ponětí, co je čas či prostor.
Co se týče nové CCC teorie, tak vesmír po rozpadu černé díry začne připomínat extrémně kondenzované a stlačené stavy vesmíru při Big Bangu. Existence černých děr tak není prokázána singularitou, ale právě zářením.
Autoři studie jsou přesvědčení, že našli odpověď poté, co prohnali kousky oblohy skrze statistickou analýzu a našli regiony, kde je reliktní záření „čitelné" a kde by mohly podobné oblasti existovat, což by mohlo značit, že jde o pozůstatky černých děr předchozích vesmírů.
Podobná studie tu již byla v roce 2010, s níž ovšem vědecká obec ne zcela souhlasí a tvrdí, že je to pouze spekulace.
Sdílení
211
Twitter
Komentáře
Email