- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 03. září 2018
- 12:50
Z planet větších než Země je mimo naši Sluneční soustavu celá jedna třetina vodních světů vhodných pro život
Nová studie na toto téma totiž právě odhalila, že planety s oceány mohly být v místě příhodném pro život mnohem déle, nežli se původně předpokládalo.
To samozřejmě sekundárně znamená, že to znatelně zvyšuje šance pro nalezení života i u jiných vodních světů mimo hranice naší soustavy. Další studie na podobné téma totiž zase zjistila, že z planet větších než Země je mimo Sluneční soustavu celá jedna třetina takovýchto vodních světů.
Vědci v rámci této studie generovali tisíce náhodných planet a sledovali, jak se poté vyvíjejí jejich klimatické podmínky během několika miliard let: „Je překvapivé, ba šokující, že řada z těchto míst zůstala stabilní pro život i miliardy let."
Bylo to asi tak u 10 % všech hvězd, jenž jsou v tzv. „zlaté zóně" (tj. „akorát" teplota, správný objem uhlíku, ve vodě jen trocha minerálů, takže se dostane uhlík do atmosféry atd.).
Taky je třeba dost vody od začátku procesu a cyklus uhlíku mezi planetou a mořem: „Kolik má planeta času pro rozvoj života závisí zejména na oxidu uhličitém a jeho rozdělení v mořích a atmosféře v časných vývojových stádiích."
Vypadá to, že je tu cesta, jak udržet planetu obyvatelnou dlouhodobě i bez geochemického cyklu, jenž máme na Zemi. Pro život se dnes obvykle předpokládá Slunce našeho typu, ale podobné výsledky jsou velmi slibné i pro červené trpaslíky.
Je možné, že nikdy žádný život nenajdeme proto, že jsme měli tu „smůlu" a vyvinuli se zcela první?
Sdílení
3
Twitter
Komentáře
Email