Lunární vozidlo Curiosity na Marsu stávkuje: Co se rozbilo a kdy začne zase fungovat?

 
Další 1 fotografie v galerii
V ideálním případě půjde na dálku do Curiosity nahrát patch překlenující vzniklý problém / NASA
Mise NASA Curiosity je v těchto chvílích na Marsu pozastavena, jelikož speciálnímu vozítku za 2,5 miliardy dolarů nefungují všechny funkce. Je za tím podle všeho problém počítačového rázu.

Členové týmu NASA tvrdí, že tato meziplanetární laboratoř nemůže plnit další cíle mise, jelikož není schopna odesílat data, jež má v RAM paměti, nazpět k Zemi. Je tedy doslova k ničemu, dokud problém nebude vyřešen.

Nikdo z NASA nemá ani to nejmenší tušení, proč se daný programový bug projevil a že to patrně bude chtít nějaký čas, než specialisté důkladně projdou celý problém a zjistí, co zádrhel způsobilo.

Problém se objevil brzy poté, co se nna Marsu prohnala jedna z největších tamních bouří. Zabírala totiž na 36 milionů čtverečných kilometrů a postarala se o to, že byl Mars Opportunity rover na dobré tři měsíce mimo. Curiosity ale bouři ustál, jelikož má nukleární baterie a nespoléhá primárně na Slunce jako jeho kolega.

Když ovšem nepočítáme výše uvedený problém, tak je prý Curiosity „jinak zdravý a dobře reagující" a může odesílat i živé streamy dat, takže nám doufejme co nevidět odešle data a reálný pohled z kamery o své misi i stavu.

V ideálním případě půjde na dálku do Curiosity nahrát patch překlenující problém. Nebude to ale asi nijak rychlým tempem, jelikož Curiosity s námi komunikuje prý jen velmi omezeným objemem dat. To mimochodem není poprvé, co se vozítko Mars Curiosity dočkalo problémů na rudé planetě. Záložní systém (stejný jako primární) sloužil u Curiosity jako primární po prvních 200 místních dní mise, pak se ozvaly problémy.

Tým inženýrů má práci jasnou, co ale dělají vědci? Probírají se daty z Vera Rubin Ridge a hledají místo nejvhodnější pro další vrtný pokus.

Mohlo by vás zajímat

Reklama