Čeští vědci objevili, jak hormony umožňují rostlinám přežít i v extrémně suchém období

Sucho, mráz nebo zasolování půd způsobují každoročně velké ztráty i v zemědělství / Pixabay
Proč nějaká rostlina neuschne ani v extrémním vedru a bez vody? Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli ve spolupráci se švédskými kolegy metodu, která umožňuje v malém vzorku kořene či stonku změřit rekordní počet 101 rostlinných hormonů a příbuzných látek.

Metoda pomůže vědcům lépe pochopit, jak se hladiny hormonů mění v nepříznivých podmínkách, jako je sucho či mráz, a tím také lépe prozkoumat mechanismy, jež rostlinám pomáhají přežít.

Hormony – sloučeniny, které už v nepatrném množství ovlivňují fyziologické pochody v organismu – se podílejí na řízení důležitých procesů nejen u lidí, ale i u rostlin. Na řízení důležitých procesů v rostlinách se jich obvykle podílí více, a biologové proto potřebují měřit koncentrace všech zúčastněných hormonů, stejně jako látek, z nichž hormony vznikají nebo na něž se přeměňují.

Vědci pro tuto analýzu vyvíjejí čím dál účinnější detekční metody, přičemž k těm skutečně praktickým patří nový postup pro stanovení 101 rostlinných hormonů a příbuzných sloučenin.

Praktickou použitelnost metody vědci ověřovali na semenáčcích huseníčku rolního. Poté, co je vystavili stresu ze zasolení, ve vzorcích kořenů a nadzemních částí našli celkem 45 hormonů a příbuzných látek ze zmíněných 101, které umějí pomocí nové metody určit.

Zasolení ovlivnilo hladinu 23 těchto sloučenin v kořenech a 15 v nadzemních orgánech, a fyziologických reakcí na zasolení se tedy účastnilo více různých hormonů.

Koncentrace některých hormonů vzrostly nebo poklesly podle toho, jak se měnila aktivita genů zodpovědných za jejich syntézu či odbourávání. Propojením údajů o reakci genů a hormonů na zasolení či na jiné podněty tedy vědci získají ucelenější představu o procesech, které se v rostlině odehrávají.

Sucho, mráz nebo zasolování půd způsobují každoročně velké ztráty v zemědělství. Vědci se proto snaží pochopit biologické děje, které vedou k aktivaci obranných mechanismů, jež umožňují rostlině přežít. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama