Pokračoval osvětimský anděl smrti ve svých experimentech i po útěku z Evropy?

 
Další 1 fotografie v galerii
Kruté experimenty prováděl doktor Smrt během 2. světové války v koncentračním táboře Osvětim / Pixabay
Osvětimský lékař Josef Mengele je nechvalně známý svými krutými experimenty na dvojčatech, které prováděl během 2. světové války v koncentračním táboře Osvětim.

Existuje řada přeživších dvojčat, která poskytla svědectví o nelidském zacházení, kterého se na nich dopouštěl včetně injekcí s různými látkami, jež jim píchal a sledoval reakce.  

Spravedlnosti ale tento doktor Smrt nakonec unikne. Ačkoli je po válce v zajateckém táboře poblíž Norimberku držen pod svým jménem, spojenci ještě netuší, o koho vlastně jde. Nakonec ho tedy propustí. Získá falešné doklady, skrývá se v Horním Bavorsku a pak sežene s pomocí rodiny lodní lístek do Jižní Ameriky. 

Uteče do Argentiny, později do Paraguaye a potom do Brazílie, kde žije pod falešným jménem. Jeho ochráncem se stane rakouský nacista Wolfgang Gerhard. Když roku 1976 odcestuje Gerhard zpátky do Rakouska, nechá Mengelemu svůj občanský průkaz. Pod jeho jménem je také roku 1979 Mengele pohřben, když zemře při koupání v moři. Zřejmě dostal křeč či infarkt.

Spekulace ukončí teprve analýza DNA

Když se v 80. letech 20. století strhne na Mengeleho nová honička a v Izraeli dokonce proběhne soudní proces, promluví nakonec Wolfram Bossert, někdejší poddůstojník Wehrmachtu. Právě on se stal Mengeleho ochráncem po Gerhardově odjezdu. Svět se tak na hřbitově v brazilském Embu nedaleko Sao Paula konečně dozví, že muž, kterého intenzivně hledá izraelský Mossad, je už několik let mrtvý.

Přesto například známý lovec nacistů Simon Wiesental nevěří, ani když spatří vykopanou mrtvolu s pažemi podél těla - v tradiční pohřební póze příslušníků SS. Vznikají velké pochybnosti. Nakonec se musí zapojit do práce soudní lékaři. Nemají ale dokumentaci chrupu. Nakonec proto pochyby ukončí až rok 1992, kdy Mengeleho syn Rolf poskytne vzorky svojí krve k testování. Verdikt je jednoznačný: Na 99 % jde o Josefa Mengeleho. 

Proč je tu tolik dvojčat?

Objevily se ale dokonce spekulace o tom, zda Josef Mengele nepokračoval ve svých experimentech na dvojčatech i po odchodu do Jižní Ameriky. Tuto kauzu otevřel argentinský historik Jorge Camarasa, který se zabýval tím, proč se v brazilském městečku Candido Godoi rodí tak velké množství dvojčat. Tvrdil, že za vším stojí Mengele, který prý městečko v 60. letech 20. století několikrát navštívil.

Prý se tam objevoval lékař údajně jménem Rudolph Weiss a léčil ženy. Jenže Camarasovu teorii vyvrátila genetička Ursula Matteová. Ta totiž ověřila, že ve městě Candida Godoi se velký počet dvojčat vyskytoval už ve 30. letech 20. století, tedy dávno předtím, než sem Josef Mengele přijel na návštěvu. Jejich výskyt tedy s jeho přítomností nijak nesouvisel.

Mohlo by vás zajímat

Reklama