- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 14. listopadu 2018
- 14:38
Méně slunečních skvrn povede podle NASA k razantnímu ochlazení atmosféry Země
Termosféra, oblast mezi 80 a 450 kilometry nad povrchem Země, je pásmo plynů a aktuálně zde klesá teplota kvůli sluneční nečinnosti. Sluneční skvrny nejsou sice ještě plně pochopený fenomén, ale víme alespoň to, že se objevují nad regiony intenzivních magnetických aktivit v rámci 11ročního cyklu.
Ultrafialové záření razící si k nám cestu přes vesmír z těchto skvrn podráždí (excituje) částice v zemské atmosféře, takže se ohřejí. Ale sluneční skvrny na Slunci poslední dobou zcela chybí. Horní zemská atmosféra proto ztrácí rychle tepelnou energii.
Studie ale tvrdí, že se zatím nemáme čeho bát – změny vysoko nad Zemí s největší pravděpodobností nijak neovlivní počasí v nižších oblastech. Tento jev tedy zatím nemá sílu ovlivnit ani právě probíhající globální klimatické změny.
Naměřená data pochází se satelitu NASA TIMED, jenž sleduje změny v atmosféře. Dle uvedených dat je prokazatelné, že se termosféra ochlazuje a zmenšuje. Satelit například pravidelně monitoruje infračervené emise z oxidu uhličitého a oxidu dusnatého.
Za tímto účelem byl vytvořen i tzv. „Thermosphere Climate Index" (TCI), jenž udává termosférický stav teplot a počasí v horní části atmosféry. Měří se ve starých dobrých Wattech a poslední nález je, že je zde uvolněno jen 33 miliard W a to je desetkrát méně, než v aktivnějších fázích.
Sdílení
73
Twitter
Komentáře
Email